@ismailsaymaz

Sevdikleri yemekler tencerede kaldı

Anne babalar çocuklarını görmek üzere Van Askeri Cezaevi yoluna düşerken askerlerin evinde de hüzün var. Çavuş Mehmet Şenkul'un Niğde'deki evi "Oğlunuzu gelin götürün" telefonunu beklerken tutuklama haberiyle sarsılmış.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Anne babalar çocuklarını görmek üzere Van Askeri Cezaevi yoluna düşerken askerlerin evinde de hüzün var. Çavuş Mehmet Şenkul'un Niğde'deki evi "Oğlunuzu gelin götürün" telefonunu beklerken tutuklama haberiyle sarsılmış. Baba Ali ve anne Nuriye, Van'a doğru yola çıkarken, dört ablası Niğde'de kalmış. Şenkul'un, adını belirtmeyen ablası, önceki gün kardeşlerinden gelen telefonu anlatıyor: "Hiçbir şeyi hak etmedik ve hak etmediğimiz şeyler yaşıyoruz, dedi. Ağladı telefonda. Kim olsa ağlar. Zoruna gitti, tabii."
Dört abla tek erkek kardeşleri için Niğde'deki evinde sevdiği yemekleri hazırlamışlar. Şenkul'un ablası "Akıl ermeyecek şeyler bunlar" diye yorumluyor. "Kimseye kırgın değiliz" diyor, "Sağ salim gelsin de..."
'Bu sonucu beklemiyorduk'
Denizlili er Fatih Atakul'un annesi Aynur Atakul'un sesi kırgın: "Çocuğumdan umudum var" diyor, "Dualarla çocuklarımızı getireceğiz evelallah." Anne Atakul, "Kurtulduklarına çok sevinemedim" diyen Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e "Alnımdan vursa daha iyiydi" demişti. O konuya girmiyor. "Herkesi Allah'a havale ediyorum" diyor, "Başka bir şey demeyeceğim."
Adanalı Uzman Çavuş Halis Çağan'ın ağabeyi Murtaza Çağan, hayal kırıklığını gizlemiyor. "Daha önce kaçırılan askerler vardı, o sonucu bekliyorduk. Bu sonucu beklemiyorduk malesef." Konyalı er Fuat Başoda'nın kuzeni Sinan Başoda, tutuklanma kararına tepkili, Bakan Şahin'e de kızgın: "Şehit olsa, bundan iyidir, diye bir tabir kullandı bakan. Bunu şehit aileleri nasıl karşıladı? Onların çocukları orada şehit oldu. Bakan buna sevindi mi acaba."
Fuat Başoda'nın, Türkçeyi güçlükle konuşan babaannesi Saadet Salman bekliyor:, "Bekliyorum ki, torunu kucağa alayım."
Hataylı er Özhan Şabanoğlu'nun babası Bahaiddin Şabanoğlu günlerdir yemek yiyememiş. O da iyi bir haber bekliyor: "Ordumuz neye karar verirse razıyım. Beklentim, iyi haber gelsin, yeter. Çocuğumun hiçbir yerde alakası yok, kendi halindedir..."