Sevgi Evi'nde çatal işkencesi

Sevgi Evi'nde çatal işkencesi
Sevgi Evi'nde çatal işkencesi
Adana'da kimsesiz, küçük çocukların kaldığı Sevgi Evi'nde iki bakıcı annenin bir çocuğa ısıttıkları çatalla işkence yaptığı öne sürüldü.

Adana’da Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı Sevgi Evleri’nde bir erkek çocuğuna iki bakıcı annenin kızgın ateşte ısıttıkları çatalla işkence yaptığı öne sürüldü. Adana Valisi İlhan Atış iki bakıcı annenin görevlerinden alındıklarını açıkladı.

Çocukların koğuş sistemi yurtlar yerine bahçeli, dubleks evlerde, aile ortamında yaşamalarını sağlamak amacıyla Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından Sevgi Evleri projesi başlatılmıştı. Bu amaçla Adana’da hizmete giren Sevgi Evleri’nde görevli bir bakıcı anne, Adana Valiliği’ne, bakıcı anneler M.K. ve K.D’nin 13 yaşındaki bir erkek çocuğuna kötü muamele yaptığını ihbar etti.

Soruşturma başlatıldı
Bakıcı annelerin kızgın ateşte ısıttıkları çatalı erkek çocuğunun vücuduna bastığını ileri süren bakıcı annenin ihbarını değerlendiren Adana Valiliği soruşturma başlattı. Haklarında cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulunulan bakıcı anneler M.K. ve K.D, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Adana Valisi İlhan Atış bir çocuğa kötü muamelede bulunduğu iddia edilen bakıcı anneler hakkında idari ve adli soruşturmanın sürdürüldüğünü bildirdi.

Vali Atış, bakıcı annelerin çocuğu nasıl bir kötü muameleye maruz bıraktığı yönünde bilgisi olmadığını, müfettişlerin soruşturmayı sürdürdüğünü belirterek, “Söz konusu bakıcı anneler Sevgi Evleri’nde hizmet satın alımı kapsamında görevlendirilmişler. Her ikisinin de görevlerine son verildi. Olayın araştırılması için müfettiş görevlendirdim. Şu anda soruşturma bu müfettiş arkadaşlarımız tarafından yürütülüyor. Bakıcı anneler, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardır” dedi. (dha)