Sevgi Evi'nde çatal işkencesi

Sevgi Evi'nde çatal işkencesi
Sevgi Evi'nde çatal işkencesi
Adana'da kimsesiz, küçük çocukların kaldığı Sevgi Evi'nde iki bakıcı annenin bir çocuğa ısıttıkları çatalla işkence yaptığı öne sürüldü.

Adana’da Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı Sevgi Evleri’nde bir erkek çocuğuna iki bakıcı annenin kızgın ateşte ısıttıkları çatalla işkence yaptığı öne sürüldü. Adana Valisi İlhan Atış iki bakıcı annenin görevlerinden alındıklarını açıkladı.

Çocukların koğuş sistemi yurtlar yerine bahçeli, dubleks evlerde, aile ortamında yaşamalarını sağlamak amacıyla Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından Sevgi Evleri projesi başlatılmıştı. Bu amaçla Adana’da hizmete giren Sevgi Evleri’nde görevli bir bakıcı anne, Adana Valiliği’ne, bakıcı anneler M.K. ve K.D’nin 13 yaşındaki bir erkek çocuğuna kötü muamele yaptığını ihbar etti.

Soruşturma başlatıldı
Bakıcı annelerin kızgın ateşte ısıttıkları çatalı erkek çocuğunun vücuduna bastığını ileri süren bakıcı annenin ihbarını değerlendiren Adana Valiliği soruşturma başlattı. Haklarında cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulunulan bakıcı anneler M.K. ve K.D, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Adana Valisi İlhan Atış bir çocuğa kötü muamelede bulunduğu iddia edilen bakıcı anneler hakkında idari ve adli soruşturmanın sürdürüldüğünü bildirdi.

Vali Atış, bakıcı annelerin çocuğu nasıl bir kötü muameleye maruz bıraktığı yönünde bilgisi olmadığını, müfettişlerin soruşturmayı sürdürdüğünü belirterek, “Söz konusu bakıcı anneler Sevgi Evleri’nde hizmet satın alımı kapsamında görevlendirilmişler. Her ikisinin de görevlerine son verildi. Olayın araştırılması için müfettiş görevlendirdim. Şu anda soruşturma bu müfettiş arkadaşlarımız tarafından yürütülüyor. Bakıcı anneler, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardır” dedi. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/104728210472822

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Merak edenler? - ErA_Aydın

  Bu sorunların kökenini merak edenler gözlerini 1990'lara çevirsinler. Çocuk Esirgeme Kurumu'nun Genel Müdür Bülent İlik gibi eğitimli bir kadronun elinden alınıp, "SHÇEK Genel Müdürü Melih Gökçek" gibi yaptığı işin anlamını bile bilmeyen tarikat kullarına teslim edildiği günlere. Ve sonrasındaki acımasız personel kıyımına. Nitelikli personelini acımasızca harcayan bir sistem, onların emeğini sokaktan bulduğu niteliksiz işgücüne teslim ederse, olacak olan budur. Toplumun tüm sıkıntı ve arazları, çocuk yuvalarına da taşınır ve çocuk yuvaları psikopat yatağı olur. Bunları fevri magazinler olarak görenler hata yapar. Bu sosyolojik bir gerçeklik. O çocuklar işte böyle yetiştiriliyor. Yarın bir gün, sokaklara çıktıklarında da nerede hata yaptığımızı sorgulamakla oyalanacağız.

  Böyle yereşerde çalışanlar, - pekmez_2042

  Huzur evi, bakım evi, sevgi evi veya kreşlerde çalışanların daha çok olması gerekir. Hem yeterli eğitim ve donanıma sahip olmalılar hemde çocuk başına düşen bakıcı sayısı fazla olmalı. Maaşları yeyerli olmalı. Bu kadınlar hem ekonomik hemde duygusal sorunları çözülmüş -hiç değilse rahat-insanlar olmalı ki, öfkeleri bebeklere,çocuklara,yaşlılara yansımasın. Tek başına 2 kadını cezalandırmak çözüm değil. Bundan sonra geleceklerin, çalışma koşulları iyileştirilmedikçe melek olması imkansızdır.