'Sevgi Köyü' zoru başardı

Antalya'da 'Sevgi Köyü'nde rehabilite edilen sokak çocukları, artık hayatlarını kazanıyor. Akrabalarının yanında ya da kendi tuttukları evlerde kalan gençler, 'Sevgi Köyü'ne gelerek sokaktan kurtuluş mücadelesi verenlere yardımcı oluyor.

ANTALYA - Antalya Valiliği'nin, sokak çocuklarının topluma kazandırılması amacıyla gerçekleştirdiği projenin bir parçası olan 'Sevgi Köyü'nde rehabilite edilen çocuklardan sekizi yerleştirildikleri işlerde kendi yaşamlarını kazanmaya başladı.
Yıllarca madde bağımlısı olarak sokaklarda yaşadıktan sonra tedavi gören ve Sevgi Köyü'nde meslek öğrenen çocuklardan bazıları aileleriyle bazıları akrabalarının yanında, bazıları ise kiraladıkları evlerde yaşamlarını sürdürüyor. Yaşam savaşını kazanan bu çocuklar, boş zamanlarında Sevgi Köyü'ne gelerek burada rehabilite edilen yeni sokak çocuklarına yardımcı oluyor. Eski sokak arkadaşlarının kendileri gibi tedavi ve rehabilitasyonu kabul etmesi için zaman zaman 'eski mekanlarına'da gidiyorlar. Aksu beldesinde 80 dönüm arazi üzerinde kurulan Sevgi Köyü'nde doktor, sosyal hizmet uzmanı ve çeşitli branşlarda ders veren öğretmenler görev yapıyor. Sevgi Köyü'nde sosyal üniteler, poliklinik, bilgisayar odası, televizyon ve oyun odası, spor sahaları ve küçük bir hayvanat bahçesi var.
'Herkes tedavi olmalı'
Gençler sokakta yaşadıkları olayları, sokağa düşme nedenlerini, şimdiki yaşamlarını ve hayallerini şöyle anlatıyor:
Mehmet Satış:
Yaşadığım hayatın kötülüğünü fark ettiğim için madde bağımlılığından kendi irademle kurtuldum. Sokakta yaşayan arkadaşlarımın bu kötü hayatı bırakarak tedavi olmasını öneriyorum. Bazı arkadaşlarımı ikna edebilmek için gidip birebir görüşmeler yapıyorum. Şimdiki yaşantımdan çok memnunum. Gelecekte daha iyi işler yapmak ve düzenli bir hayat kurmak istiyorum. (Dokuz yıl sokaklarda yaşadıktan sonra madde bağımlılığından kurtulan 19 yaşındaki Mehmet Satış, Antalya'daki bir kuyumcuda 400 milyon lira maaş karşılığında çalışıyor.)
Hasan Dinçer: Ailevi sorunlarımdan dolayı sokaklarda yaşamayı tercih ettim. Yıllardır görmediğim ailemle de birkaç ay önce görüşmeye başladım. Askerde olan ağabeyime iki aydır düzenli olarak para gönderiyorum. Sokakta her şey korkunçtu. Artık sokağa kesinlikle dönmem. Benim bu hale gelmemde birçok kişinin emeği geçti. Eğer bize bu destek sağlanmasaydı belki de şimdi çok kötü olayların ortasında olabilirdim. (Dokuz yıl sokakta yaşayan 19 yaşındaki Hasan Dinçer, bir otelde mutfak görevlisi olarak 400 milyon lira maaş karşılığında çalışıyor. Satı, bazen işyerinin verdiği lojmanda, bazen de Sevgi Köyü'nde kalıyor.)
Ümit Ateş: Uzun yıllar ailemden, yakınlarımdan kopuk olarak sokaklarda yaşadım. Bu sürede madde kullandım. Ama şimdi bunların hepsi geride kaldı. Tedavi olup işe başladıktan sonra Antalya'da oturan dayımın evine yerleştim. (Bir dönem madde bağımlısı olan 19 yaşındaki Ümit Ateş Antalya'daki bir yerel gazetede muhabir olarak 400 milyon lira maaşla çalışıyor.)
Ferhan Alıcı: Küçük yaşta çok kötü olaylar yaşadım ve şahit oldum. Antalya Valiliği'nin önerisi üzerine tedavi olup Sevgi Köyü'ne geldim. Burada meslek edindim. Bazen Sevgi Köyü'ne gelerek burada yatıyorum. Boş zamanlarımda buraya yeni gelen arkadaşlarla ilgileniyor, onlara örnek olmaya çalışıyorum. (Dört yıl sokakta yaşayan 18 yaşındaki Ferhan Alıcı 400 milyon lira karşılığında bir otelde çalışıyor. Alıcı, da lojmanda kalıyor.)
Öğretmenlik yapıyor
İsa Aslancan: 13 yaşından itibaren sokaklarda yaşamaya başladım. Sokaklarda önce ayakkabı boyayarak para kazandım. Bu süre içerisinde inşaatlarda, parklarda yattım. Ne kadar kaçmak istesem de çeşitli olaylara karıştım. 10 defa cezaevine girip çıktım. En son adam bıçaklamak suçundan dört yıl hapis yattım. Madde bağımlılığına da cezaevinde alıştım. Aftan yararlanıp cezaevinden çıktım ve yeniden sokaklarda yaşamaya başladım. Sonunda Antalya Valiliği'ne başvurarak tedavi olmak istediğimi söyledim. Sevgi Köyü'nde yeniden doğdum. Kendi durumumdan yola çıkarak Sevgi Köyü'nde kalanlara destek vermek istedim. Şimdi bunu yapıyorum. (26 yaşındaki İsa Aslancan, köydeki arkadaşlarına öğretmenlik yapıyor.)
Yasin Gülay: Üç yıl önce, ailem beni istemediği için iş bulmak amacıyla Sakarya'dan Antalya'ya geldim. Bağımlı değildim, ama sokakta yaşıyordum ve her an bu tür tehlikelerin beni beklediğini biliyordum. Bu yüzden Sevgi Köyü'ne gelerek bir süre eğitim görüp meslek edindim. Şimdi çok mutluyum. (17 yaşındaki Yasin Gülay, bir otelde mutfak görevlisi olarak çalışıyor, 400 milyon lira maaş alıyor. Güler, çalıştığı otelin lojmanında kalıyor.)
Emrah Civelek:
17 yaşındayım ve sekiz yıldır sokaklarda yaşıyordum. Madde bağımlısı olmadım ama esrar ve uyuşturucu haplar kullanıyordum. Düzce'de yetiştirme yurduna girdim. Bazı olaylara karıştığım için buraya nakledildim. Hayatım bundan sonra değişti. Tedavi olup, bağımlılıktan kurtuldum. Şimdi meslek öğrenmeye çalışıyorum. Burada ben ve arkadaşlarım yeni bir hayat kurmak için çalışıyoruz ve bunu başaracağız.
'Örnek olmalı'
Antalya Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu, Sevgi Köyü'nün 11 aşamalı projenin bir parçası olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Sevgi Köyü'nde şu ana kadar 40'tan fazla çocuk rehabilite edildi. Bunlardan 10'u işe yerleştirildi, ikisi askere gönderildi, diğerleri de ailelerinin yanına döndü. Akdeniz Üniversitesi bünyesinde açılan tedavi merkezi ve Sevgi Köyü, bu projenin en son ve önemli ayaklarından biri. Burada çocukların insanca yaşaması için her türlü imkânı kendilerine sunuyoruz. Ayrıca çocukları eğitiyoruz.
Okuma-yazma kurslarından, meslek edindirme kurslarına kadar her türlü eğitim faaliyetini yapıyoruz. Daha sonra da sevgi ailesi oluşturarak bu çocukları bu ailelerin sorumluluğuna veriyoruz. Çocuklar bu ailelerin gözetiminde işlere yerleştirildiler. Antalya, Türkiye'ye örnek olacak bir model oluşturdu. TBMM Sokak Çocukları Komisyonu üyeleri de inceleme yaptılar ve bu çalışmanın bir laboratuvar niteliği taşıdığını vurguladılar."