Sevgi Kulübü

Hayatını sevgiyle yoğuran yazar Yılmaz Ergül, şimdilerde yaşama bu pencereden bakan insanları bir çatı altında toplama çabasında.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Hayatını sevgiyle yoğuran yazar Yılmaz Ergül, şimdilerde yaşama bu pencereden bakan insanları bir çatı altında toplama çabasında. Kaleme aldığı 'Mum Işıklı Ev'den sonra gelen talepler üzerine kolları sıvayan Ergül, sevgisizlikten yakınan insanların bir araya geleceği 'Sevgi Kulübü'nü kuruyor.
20 yıllık eşiyle paylaştığı evde, birbirlerine karşı seslerinin bir gün dahi yükselmediğini belirten Ergül, "Herkesin özünde sevgi var, ama ekonomik çarklar bunun üzerini örtmüş. İnsanlar hep bir şeyin eksikliğini hissediyor. Teknoloji gelişti, ömür uzadı. Demek bunlar değil aradığımız, eksik olan sevgi" diyor.
Sevginin herkeste olduğunu, ancak bunun kolektif bir ortamda açığa çıkarılacağını anlatan Ergül, sözlerine şöyle devam ediyor:
"Kulübe giren kişi, hiçbir menfaat beklemeyecek, fakat kendisini her türlü menfaatin içinde bulacak. Hiçbir acı çekmeyecek, ama kendisini bütün acıların içinde bulacak. Hiçbir mutluluk beklemeyecek, bütün mutlulukları yaşayacak. Hiçbir sevgi beklemeyecek, ama kendisini bütün sevgilerin içinde bulacak."
Eski mahalleler gibi
Her yaştan, her kesimden insanlara açık kulübün duyulmasıyla birlikte ülkenin dört bir yanından yoğun ilgi gösterildiğini belirten Ergül, "Apartmanlar bir mahalle, sokaklar köy sıcaklığına bürünecek" diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:
"Önceliğimiz sevgi sunmak. Hedefimiz, yok olan aileleri birleştirmek, bitmiş öğrencilikleri geriye getirmek, birbirini sevenleri birleştirmek, işsizlere iş bulabilmek, ülkeleri ve bölünmüş kitleleri sadece ve sadece ayrım sözcüğünden uzak tutmak. 21. yüzyılın romantizmi Türkiye'de kurulmuştur. Çünkü romantizm ve sevginin dışındaki soğuk ve sıcak savaşların etkileri nedeniyle bölünmeler ve yıkımlar oluşmuş, birbirini anlayamayan insanların beklentileri sonucu mutluluk yerine kriz doğmuştur."
Ergül, kural olmayan kulübün tek bir zorunluluğunu şöyle açıklıyor:
"Kulübün doğal üyesi olan her kişi, mutlaka beş üyeyle bir birim oluşturmak zorunda.
Üyelerin üçü kendisine yakın semt çevresinden, diğerleri uzak il veya ilçe dışından olmak durumunda. Çünkü sevginin getireceği gereksinim sonucu üye bir diğer arkadaşına ulaşmak zorunda. Bu bir anlamda acı veya mutlu günü paylaşıp birlikte olma anlayışımızın sonucu. Üyelerimiz istedikleri zaman kulüpten ayrılır."
Tanışma organizasyonu
Üye olmak isteyenlerin kısa bir özgeçmişi, telefon ve adresle birlikte kendilerine faksla göndermelerinin yeterli olduğunu belirten Ergül, kayıtların yoğun istek üzerine haziran sonuna kadar uzatıldığını açıkladı. Türkiye'nin dört bir yanında örgütlenen 'sevgi yandaşları', daha sonra düzenlenecek organizasyonla bir araya gelecek ve tanışacak.
Üye olmak için
Beyaz Balina Yayınevi
Telefon: 0212 638 62 63 (3 hat)
Faks: 0212 638 62 65


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İstanbul