Sevgililer görev başına!

Sevgililer Günü'ne iki gün kala, çiçek tezgâhlarında heyecan var. Peki çiçek fiyatları ne âlemde? İstanbul Çiçekçiler Odası'ndan verilen bilgiye göre İstanbul'da tek gül 5 YTL'den satılacak.

İZMİR/İSTANBUL - Sevgililer Günü'ne iki gün kala, çiçek tezgâhlarında heyecan var. Peki çiçek fiyatları ne âlemde? İstanbul Çiçekçiler Odası'ndan verilen bilgiye göre İstanbul'da tek gül 5 YTL'den satılacak. İzmir'de ise gülün fiyatı kutusuyla beraber 7.5 YTL.
Bu fiyatlara olur mu demeyin. Çiçekçi esnafının temsilcileri, Türkiye'deki 600 bin çiçekçinin çok büyük kriz yaşadığını, sektörün neredeyse bitme noktasına geldiğini söylüyor. Sebep, "Düğün veya cenazeye çiçek gönderilmemesi, arzu edenlerin X vakfına bağışta bulunması rica olunur" ilanları...
600 bin çiçekçinin derdi
İstanbul Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Nadir Yüksel, bu yıl gül fiyatlarına zam yapmadıklarını açıkladı. Üç yıldır bir dal gülün, 5 YTL'ye satıldığını anlatan Yüksel, "Geçen sene Sevgililer Günü'nde 200-300 bin dal gül satılırken bu yıl en fazla 80-100 bin gül satılmasını bekliyoruz" dedi.
Çiçekçilik sektörünün bittiğini öne süren Yüksel, "İnsanlar, düğünlerde, açılışlarda artık çiçek göndermiyor. Vakıflara bağışlar yapıyor. Bu Türkiye'de dev bir sektörü bitirdi. Çiçekçilerin de çocukları var, aileleri var. Ben 33 yıldır, İstanbul Çiçekçiler Odası'nın başkanıyım. Geçen yılbaşı Türkiye'nin en kötü satışı yapıldı. Üç senedir zam yapmıyoruz ama satışlar çok kötü. Anneler Günü, Öğretmenler Günü de satışsız" diye konuştu.
İzmir'deki 3 bin çiçek üreticisi de 14 Şubat Sevgililer Günü için çoğu kırmızı 1 milyon dal gül yetiştirdi. Çiçekçiler Odası Başkanı Mesut Tutar, 1 milyon dal gülün 200 bininin İzmir'de satılacağını düşündüklerini belirterek, 800 binini de İstanbul başta olmak üzere çok sayıda kente gönderdiklerini anlattı. Tutar, geçen yıl 5 YTL'den satılan kutu gülün, bu yılki fiyatını 7.5 YTL olarak belirlediklerini açıkladı. 14 Şubat'ta orkide 40-80, antaryum 25-30, lilyum ise 15-20 YTL'den satılacak.
İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Tutar da çiçek sektörünün çok zor durumda olduğunu anlattı: "Biz bu ülkenin bacasız sanayisiyiz. Hastanelere hastaların alerji olacağı iddia edilerek çiçek sokulmuyor. Cenazelere çiçek göndermek yerine vakfa bağış yapılıyor. Bu bağış olayı düğün ve açılışlarda da yaygınlaştı. Yunanistan, Bakanlar Kurulu kararıyla eğlence yerlerinde tabak kırılmasını yasakladı. Bizde peçete atılıyor! Biz peçete yerine çiçek atılmasını öneriyor, hükümetten bu konuda destek bekliyoruz."
Yaklaşık 3 bin üreticinin üye olduğu Florya Çiçek Kooperatifi Müdürü Muhammet Kazdal ise, geçen yıl 80 milyon dal kırmızı karanfil ile 6 milyon YTL'lik ihracat yaptıklarını söyledi. Ancak bu yıl kazancın artmayacağını düşünüyor. Kazdal, Avrupa'nın uzak ülkelerinden de çiçek talepleri gelmesine rağmen havayoluyla kargo taşımacılığına devletin teşvik vermemesi nedeniyle mal yollayamadıkları söyledi. (dha, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7376577376570

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.