Sevgililer Günü açılımı kutlu olsun...

Sevgililer Günü açılımı kutlu olsun...
Sevgililer Günü açılımı kutlu olsun...

Çevre Bakanı Eroğlu ve Kastamonu Müftüsü Altıntaş Sevgililer Günü?nü kutladı. FOTOĞRAF: HÜSEYİN ÖZDEMİR FOTOĞRAF: ONUR BAYRAM / DHA

Aziz Valentine Günü, Türkiye'de hiç bu kadar coşkuyla benimsenmemişti. Bakanlıklar, müftülükler, belediye başkan adayları bu yıl en az çiçekçiler kadar Sevgililer Günü'yle ilgili

İSTANBUL - Yerel seçimler yaklaştıkça hemen her güne yeni bir açılımla uyanan Türkiye bugüne de ‘Sevgililer Günü’ açılımıyla başlıyor. Adalet Bakanlığı, bu yıl ilk kez Sevgililer Günü’nde açık görüş imkânı sağladı (Gerçi sadece evliler için)... Çevre Bakanlığı, fidan dikilmi önerisinde bulundu. Sevgililer Günü, müftü gündemine de girdi.
Hıristiyan âleminde Aziz Valentine Günü olarak kutlanan ‘14 Şubat’ın kökeni hakkında rivayet muhtelif. En yaygını, “Erkekler askere gitmiyorlar” diye evliliği yasaklayan Roma İmparatoru’na karşı gizli gizli çiftleri evlendiren Aziz Valentine ile ilgili olanı. Ama bu hikâyeyi kazıyınca altından 15 Şubat’ta ilk kez birlikte olacak çiftler adına Roma Tanrıçası Juno için yapılan ayinler çıkıyor. Ayinler için 14-15 Şubat’ın seçilmesinin ardındaysa bu dönemin kuşların çiftleşme dönemi olmasına dair daha eski bir inanış yatıyor...

ADALET BAKANLIĞI’NDAN AÇIK GÖRÜŞ AÇILIMI: Cezaevlerindeki ilk ‘Sevgililer Günü’ açık görüşü dün  başladı. Hükümlü tutuklular, Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda, bu yıl ilk kez gerçekleştirilen uygulamayla Sevgililer Günü için 13, 14 ve 15 Şubat’ta açık görüş imkânına kavuştu. Ancak bu görüş, tüm ‘sevgilileri’ değil sadece eş ve çocukları kapsıyor. Açık görüş bir saati geçmeyecek. 

ÇEVRE BAKANLIĞI’NDAN FİDAN AÇILIMI: Afyonkarahisar’da yerel seçim çalışmalarına katılan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Şuhut ilçesinde 25 Ağustos Zafer Kent Ormanı’na ağaç dikerken sevgililere  ‘14 Şubat Dünya Sevgililer Günü’nde birlikte fidan dikmeleri’ önerisinde bulundu.
Çevre Bakanı Eroğlu şöyle konuştu:
“Ağaçları büyüten sevgidir. Amerikalı bir bilim adamı bazı ağaçlara kötü davranıp ‘Siz çirkinsiniz’, bazı ağaçları ise okşayarak ‘Sizler ne güzelsiniz, sizler ile gurur duyuyorum’ der. Bakar ki sevdiği, okşadığı ağaçlar birdenbire büyüyor, sevgisiz kalan ağaç ise kuruyor. Ağaçlar da insanlarımızın sevgisi ile büyüyecek. Dolayısıyla Sevgililer Günü’nde herkesin en azından bir fidan dikerek, bir fidanı toprak ile buluşturarak, sevdiği kişiye hediye etmesini arzuluyoruz.”
Bakan Eroğlu, kendi diktiği fidanın kimin için olduğunun sorulması üzerine “Fidanı 71 milyon Türk vatandaşı için diktim. Ben milletin hizmetkârı ve sevgilisiyim” dedi.

ÇİÇEKÇİLERDEN KRİZ AÇILIMI: Sevgililer Günü’nün birinci dereceden ilgisi çiçekçilerse ekonomik kriz ayarı yaptı. İstanbul Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Muammer Erdem, Türkiye’de Sevgililer Günü’nde satışa sunulan çiçeklerin yüzde 90’ının yerli, yüzde 10’unun yurtdışı kaynaklı olduğunu açıkladı. Sevgililer Günü’nde geçen yıl İstanbul’da 1.5 milyonu gül olmak üzere toplamda 2.5-3 milyona yakın çiçek satılmıştı. Bu yıl da aynı rakamı hedeflediklerini söyleyen Erdem, 10 TL’ye satılması gereken gülün tanesini, 5-7.5 TL’den ambalajıyla birlikte satışa sunacaklarını söyledi. 

MÜFTÜ DE ‘AZİZ VALENTİNE GÜNÜ’NÜ KUTLADI: Bir kutlama da Kastamonu Müftüsü Fuat Altıntaş’tan geldi:  
“Yarın (Bugün) Sevgililer Günü’dür. Yüce dinimiz İslam, sevgi ve barış dinidir. Bizi yaradan rabbimiz, birbirimizin kardeş olduğunu, yaratmış olduğu kullarının birbirlerini sevmeleri ve saymalarını emretmiştir. Peygamber efendimiz de bir hadisinde,  ‘İnanmadıkça cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. Sizin birbirinizi sevmenize vesile olacak bir şey söyleyeyim mi? Selamlaşınız. Birbirinizle merhabalaşınız, birbirinizi seviniz ve sayınız ’ buyurmuştur. (...)  Sevgililer Günü’nde eşlerin, aile yuvasında bulunan insanların, beyin hanıma, hanımın beyine karşı sevgide, saygıda kusur etmemesi gerekir. Bunu yaptığımız zaman iyi bir aile yapısı, iyi bir hayat, sevgiler yeşerdikten sonra toplum ve insanlar huzurlu olur.”

AKP’DEN SEVGİLİLER GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ: AKP Şişli Belediye Başkanı adayı Emin Haberdar bugün Sevgi Yürüyüşü düzenliyor. Mecidiyeköy Meydanı’ndan 100 metre ötedeki Cevahir Alışveriş Merkezi’ne kadar sürecek yürüyüşe Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş da katılacak.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYESİ OLDU!: Sevgililer Günü, Tüketici Dernekleri Federasyonu’nun (TÜDEF) gündemine de girdi. TÜDEF Başkanı Ali Çetin, kredi kartı kullanmak yerine, sevgililerin birbirlerine içinde mutlu olacakları kentler yaratacak belediye başkanları seçme sözü vermelerini istedi:
“Gelin bu yıl sevgililerimize farklı bir hediye sunalım. Örneğin sevgilinize araçların değil, insanların taşınacağı bir toplutaşım uygulamasını sağlamaya çalışacak; engelsiz kaldırımların, güvenlikli aydınlatmanın olduğu bir dönüşümü esas alacak; sevgilinizle yan yana bisiklet kullanmanız için bisiklet yolları yapacak; kentsel dönüşüm adı altında yoksulların evlerini talan ederek çirkin gökdelenler yerine ele ele tutuşup gezeceğiniz, elinizde bira şişesi var diye bıçaklanmak kaygısı duymadığınız bol ağaçlı, içinde şırıl şırıl dereler akan parklar yaratacak; sevgilinizle soluduğunuz havayı kömür isiyle kirletmeyecek bir belediye başkanı seçeceğiniz sözünü verin.” (Radikal, aa, dha)