Sevgilisine kaçan ablaya töre kurşunu

17 yaşındaki H.T., eşi cezaevine girince sevgilisiyle kaçan 20 yaşındaki ablası Gönül Dede'yi öldürdü. Töre cinayeti iddiasıyla Dede'nin babası ile annesi de gözaltına alındı.

GAZİANTEP - 17 yaşındaki H.T., eşi cezaevine girince sevgilisiyle kaçan 20 yaşındaki ablası Gönül Dede'yi öldürdü. Töre cinayeti iddiasıyla Dede'nin babası ile annesi de gözaltına alındı.
İddiaya göre, Gaziantep'in Güzelvadi Mahallesi'nde oturan yankesicilik suçundan sabıkalı 24 yaşındaki Süleyman Dede, dolandırıcılıktan beş ay önce cezaevine girdi. Kocası hapisteyken bir çocuk annesi eşi Gönül Dede, işsiz Süleyman Kartal'a gönlünü kaptırdı. Gönül Dede, Süleyman Kartal'la anlaşarak bir hafta önce kaçtı. Haberin duyulması üzerine Dede'nin ailesi durumu polisi bildirip kızlarını aramaya çıktı. Üç gün önce Gönül Dede'ye ulaşan ailesi, kızlarını evine dönmesini için ikna etti.
Gönül Dede, önceki akşam aynı mahallede oturan babası 56 yaşındaki Abdullah T.'nin yanına gidip elini öptü. Bu sırada evde bulunan kardeşi H.T., kötü yola düştüğünü iddia ettiği ablasıyla tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine H.T., evde bulunan ruhsatsız tabancayla ablasının başına bir el ateş etti. Gönül Dede ölürken, H.T., kaçtı. Töre cinayeti üzerinde duran polis, Gönül Dede'nin babası Abdullah T. ve annesi 52 yaşındaki Ayşe T.'yi gözaltına aldı. H.T. de bir arkadaşının evinde yakalandı..
Dokuz kişilik cenaze
Gönül Dede'nin cenazesini musalla taşına adı belirlenmeyen ağabeyi ile beş komşusu taşıdı. Cenazeye iki de mezarlık görevlisi geldi. Bu sırada mezarlığa gelen ve ismi belirlenemeyen Dede'nin ablası da sinir krizi geçirdi.