Sevil Sevimli Fransa'ya gitti

Sevil Sevimli Fransa'ya gitti
Sevil Sevimli Fransa'ya gitti
Örgüt davasından 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Sevil Sevimli, Fransa'ya gitti.

LYON - Fransa’dan Erasmus öğrenci değişim programı dahilinde Eskişehir’e öğrenim görmek için gelen ve ’terör örgütü propagandası yapmak ve örgüt adına suç işlemek’ iddiasıyla Bursa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Sevil Sevimli, 5 bin euroluk kefalet parasının yatırılmasının ardından yurtdışı yasağının kaldırılmasıyla doğduğu ve vatandaşı olduğu Fransa’nın Lyon şehrine geri döndü.

Lyon Saint Exupery havalimanında bir grup tarafından karşılanan Sevil Sevimli açıklamalarda bulundu. Fransa’ya dönüp ailesine kavuşmuş olmasının kendisine mutluluk verdiğini söyleyen Sevimli, aynı zamanda aklının Türkiye ’de hala tutuklu bulunan diğer mahkumlarda olduğunu söyledi. Sevil Sevimli’nin babası Erdoğan Sevimli ise yaptığı açıklamada, bir seneye yakındır görmediği kızına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, " Bugün benden daha mutlu bir insan olamaz" dedi.

Fransa basınının da büyük ilgi gösterdiği karşılamada izdiham yaşandı.

DHA – Engin AKGÜRBÜZ


  http://www.radikal.com.tr/112232311223236

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sihirli kelime "Terörist" - HEPSTOP

  insanlar her geçen gün "sığ" laşıyor ve sığlaştıkça da yorumları tuhaflaşıyor. Hiç tanımadığı, ne yaptığını bilmediği, yargı kararı olmayan biri hakkında hiç düşünmeden "terörist" diye yorum yazabiliyorlar !!! Konuştuğumuz dili daha iyi anlayabilmek için biraz kitap okuma zahmetine girmek gerek. Gencecik insanları umarsızca karalamak ve mahkum etmek ise kitap okumayla da tedavi edilemeyecek bir insanlık durumu olsa gerek.

  M. Bozbilen arkadasa - aliarkadas

  Arkadasım o kadar içten yazmışsınki İnan çok duygulandım. Eline sağlık

  tersyüz - jooma

  34 insanı öldürene hata de pankart taşıyana 5 yıl. 70 milyon diogenes olsa bulamayız adaleti bu topraklarda.

  ADALETİN BU MU DÜNYA - HARAYDIN

  Açlıktan ölmemek için ekmek çalan hapse, teröristlik yapan Fransa'ya adaletin bu mu dünya? Terör insanlık demokrasi katilliğidir.Kimsenin teröre sosyal,siyasal,örgütsel, ekonomik katkı ve tetikçilik yapma lüksü olmadığı gibi olanları makul gösterme hakkı da yoktur. Terör herkesin kuzusunun olduğu sürüye aç bir canavarın saldırması demektir, canavarı sürerek sürüye gelmesine yardımcı olmak da aynı vahşiliktir.Kendini insan sayan herkesin amacı, gerekçesi, farkı ne olursa olsun önce sürüden canavarı uzaklaştırma ve öldürme mecburiyeti vardır.

  SAYI SEVİL SEVİMLİ,KUSURUMUZU AFFET - m.rozbilen

  Utancımızdan ne diyeceğimizi bilemiyoruz.Sana, hak etmediğin cezalar reva gördük.Ait olduğun yere sağ salim döndüğüne sevindim.Bir daha gelme buralara.Zira sana cezadan başka verebileceğimiz bir hediyemiz yok.Bizi affet.Sen bizi düşünme, zulme alışığız.Yolun ve bahtın açık olsun.

  SAYIN BAŞBAKANA ARZUHALİMDİR. - m.rozbilen

  Sayın Başbakanım,bir zamanlar siz de okuduğunuz şiir yüzünden hapis yattınız.Ceza şiirden çok düşüncenize verildiğini herkes biliyor.Sadece belli bir kesimin oylarıyla iktidara gelmediniz.En çok düşünce suçlularının halinden siz anlarsınız diye benim gibi düşünceye saygı duyan insanların oylarıyla seçildiniz.Düşünen ve düşüncesini ifade eden insana değil ceza,ceza öngören yasaları mahkum etmek gerekir.İnsan düşünmeyip de ne yapsın? Düşünemeyen varlıkları ya cansızdır ya da canlı ise yemek içmekten başka işlevleri yoktur.Eğer özgürce düşünemiyorsak,hangi katagoriye giriyoruz?Terör ve terörist bu yüzden oluyor.Adamı karşımıza alıp konuşmak,ne istediğini sormak,onunla tartışmak,mutabakata varmaya çalışmak ve nihayet evrensel insan haklarında adım atmak bu kadar zor mu?Ayni zamanda Fransız vatandaşı olan Sevil kızımıza hayatı zehir edecek cezalar tayin ettik.Yaptığı ne? Bir öğrenci etkinliğine katılmak,grup yorumu dinlemek ve parasız eğitim pankartını taşımak.Karşılığı 5 yıldan fazla ceza.İnsan adam öldürse , iyi halden vs sebeple yapılacak indirimlerle bu cezayı almaz.Bırakın insanlar şiddet içermeyan protesto haklarını kullansınlar.Toplum veya devlet ne kaybeder?Her allahın günü polisin halkla çatışıp şiddet uygulamasına gönlümüz razı değil.Ne kadar şiddet o kadar tepki olur.Fizik kanunu bu.Etki tepkiye eşittir.Dünyadaki itibarımız hem düşük hem de insan hakları ile ilgili notumuz kırık.Barış istiyoruz,huzur istiyoruz,güvende olmak istiyoruz,refah istiyoruz.Bunu sağlamanın yolları insanları içeri atmak değil,tam aksine içerdekileri salmaktır (adi suçlar hariç).Saygılarımla..