Sevil Sevimli: Sosyalist bir öğrenciyim. Maalesef bunun da bir bedeli var

Sevil Sevimli: Sosyalist bir öğrenciyim. Maalesef bunun da bir bedeli var
Sevil Sevimli: Sosyalist bir öğrenciyim. Maalesef bunun da bir bedeli var
Fransa'dan, öğrenci değişimiyle geldiği Eskişehir'de, 'terör örgütü propagandası yaptığı' ve 'örgüt adına suç işlediği' iddiasıyla Bursa Bölge Ağır Ceza Mahkemesi'nce 5 yıl 2 ay 15 hapis cezasına çarptırılan 21 yaşındaki Sevil Sevimli ve avukatı İnayet Aksu ile DDEM Hukuk Bürosu'nda kameraların karşısına geçerek davaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

İSTANBUL - Fransa'dan Erasmus öğrencisi olarak geldiğini ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi'ne Basın Yayın öğrencisi olarak 1 yıl eğitim aldığını söyleyen Sevil Sevimli, "Daha sonra tutuklandım. Uzun bir süreç geçti benim için. Halen Türkiye 'deyim. Okulum Fransa'da devam etmekte. Ben sosyalist bir öğrenciyim. Eşitlik, özgürlük ve demokrasi için belli bir mücadele veriyorum yasal çerçeveler içerisinde. Maalesef bunun da bir bedeli var. Galiba Türkiye'de bunun bedeli daha ağır. Bunun bedeli tutsaklık. Hapishanelerde maalesef yüzlerce binlerce öğrenci aynı nedenlerden dolayı hala tutsak bulunuyor. Bu da endişe verici ve üzücü bir durum" dedi.

"HAYATIM BOYUNCA 10 BİN TL'Yİ BİR ARADA GÖRMEMİŞTİM"

"Katıldığım eylemlerden, sosyalist kimliğimden dolayı 5 yıl 2 ay 15 gün ceza aldım" diyen Sevimli, "Sosyalist olmanın bedeli de buymuş. Bu davada ben tek başıma yargılanmıyordum. Yanımda bir kaç arkadaşım daha vardı. Onlardan biri de ceza aldı. Seren Özçelik 3 sene hapis cezasına çarptırıldı. Yurtdışı yasağım kalktı. Bu da pek anlam veremediğim bir durum. Hem ceza alıyorum hem yurtdışı yasağım kalkıyor. Ama bunun için 10 bin TL kefalet istediler. Bunu biz dün ödedik. 10 bin TL büyük bir rakam. Hayatım boyunca hiç bir arada görmemiştim bu kadar parayı açıkcası" diye konuştu.

"MUTLAKA TÜRKİYE'YE DÖNECEĞİM"

Sevimli, "Fransa'ya döneceğim ama Türkiye'den de kaçmıyorum. Fransa'ya dönmemin nedeni de ailem orada arkadaşlarım orada. Okulum orada. Halen öğrenciyim. Yüksek Lisans yapmak istiyorum. Bu sene başlayacaktım ama maalesef ertelendi. Ama döndüğümde sınavlarımı geçmeyi düşünüyorum yeniden öğrencilik hayatıma dönmek istiyorum. Onun için dönüyorum Fransa'ya. Tabi ki Türkiye'ye de geri döneceğim. Sonuç itibariyle ben Türkiye'yi tanımaya gelmiştim. Ailemin ülkesi. Onlar burada doğdu büyüdü. Tatillerde ve belki çalışmak için yine Türkiye'ye geleceğim. Mutlaka Türkiye'ye döneceğim. Sosyalist bir öğrenci olmak için bir çok ülkede bedel ödemek gerekiyor maalesef. Bir çok ülkede bu öğrenciler tutsak. Bizlere halen terörist deniliyor. Ama kime göre, nasıl bu kavram yapılmış şekillenmiş, o da belli zaten. Maalesef Türkiye'de bunun bedeli daha ağır" ifadelerini kullandı.

"ZİYARET ETTİĞİ BİRİ İÇİN BAŞBAKAN DA BUNLARIN PROPAGANDASINI YAPMIŞ MI OLUYOR?"

Sevimli avukatı İnayet Aksu da, "Başbakan geçenlerde Balyoz Davası olarak bilinen davanın ünlü sanıklarından birini hastanede ziyaret etti. Şimdi bu ziyareti nasıl yorumlamak gerekiyor bilemiyorum. Tipik bir ceza hukuku mantığıyla Başbakan'ın elini sıktığı, geçmiş olsun dediği, ziyaret ettiği biri için Başbakan da bunların propagandasını yapmış mı oluyor? Bunları savunmuş mu oluyor ya da suç işlemiş oluyor mu? Bunlar üzerine biraz düşünmek gerekiyor. Sevil'in kararına bakarsanız Mahir Çayan'ın mezarında olmak, Gazi Mahallesi'nde kemikleri yıllar sonra bulunan bir kayıp için cenaze törenine katılmaktı. Bunlardan ceza aldı. Bunlara katıldığı için örgüt adına eylem yapmış oldu. Şimdi yani Başbakan acaba Balyoz'un gerçekleştirmeyi planladığı, teşebbüs ettiği eylemleri katılmış mı oluyor, onlar için eylem mi yapmış oluyor? Bu soruları bir avukat olmanın ötesinde sormadan edemiyorum. Bu soruların bir parça kamuoyu için sorulması gerekiyor. Solcular dünyanın her yerinde siyah olmakla karşı karşıyalar. Türkiye'de de bir kez daha Sevil, Sevil'in arkadaşı Seren Özçelik örneğinde olduğu gibi tekrar bir kez daha siz siyahsınız dediler. Başkaları başka şeyler yapabilirler onlar ceza almazlar ama siz alırsınız. Siz uslu olun akıllı olun okulunuza gidin gelin başkada bir şey yapmayın. Durum bu" diye konuştu. Avukat Aksu kararı temyiz ettiklerini de sözlerine ekledi.

"EN KISA ZAMANDA FRANSA'YA DÖNMEYİ DÜŞÜNÜYORUM"

"Ne zaman Fransa'ya gideceksin?" sorusuna ise Sevil Sevimli, biletini henüz almadığını ancak bu hafta içerisinde ya da haftaya Fransa'ya gideğini söyleyerek, "Çünkü birinci dönemde gidemedim katılamadım sınavları geçemedim. Okul konusunda uzun bir süreç beni bekliyor. En kısa zamanda o yüzden dönmeyi düşünüyorum" diye cevap verdi. "Fransa'daki arkadaşlarını bu konu hakkında ne düşünüyorlar" sorusu üzerine Sevimli, " Şok oldular. Anlam veremediler. Beraber büyüdük. Yıllardan beri aynı okullarda büyüdük. Bana sayende Türkiye'yi tanıdık. Öğrencilerin durumunu öğrendik. Fransa'daki Komünist Partisi'nin gençleri bir kampanya düzenlemek istiyorlar. Buradaki tutsak öğrencilere mektup yollamak için. Onların sesini duyurmak için. Bu da güzel bir şey bence" dedi.(Serpil Kırkeser - İdris Tiftikçi)


  http://www.radikal.com.tr/112207011220705

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  rosenrot'a cevap - rosenrot

  kendi kendime cevap veriyorum. benim eleştirim bu kızı içeri atanlara ya da bu kıza değil. ne doğrudur ne değildir bilemem. elimde deliller yok. inşallah suçsuzdur ve çıkar. neye inanıyorsa sonuna kadar savunur. ben bu haberi okuyup bu kıza acıyanların iki yüzlülüğüne kızıyorum. kendi acılarını kutsayıp başkalarına yokmuş gibi davranan tüm iki yüzlü insanlara kızıyorum. en başta da kendime kızıyorum. hayatımda karıncayı bile incitmemeye çalışan bir kişinin kalbini kırdığımda bir hafta rahatsız olan birisiyim. iyi bir müslüman olamadım ama tek hayalim bu. beni tanımadan kindar demek en başta mensubu olduğunuz ideolojiye ihanettir. size tanımadığınız insanları yaftalamayı mı öğretiyorlar? ben bu kızı da seviyorum. herkesi seviyorum. benim tepkim başka şeylere... benim tepkim adalet savşçısı gibi gözüken üç maymunlara. anlayana...

  -.- - tikitikiu

  resenrot'a sonuna kadar katiliyorum. Dindar ogrencilerin sikintilarina burada ne kadar yer verildi? Ya da baska gazetelerde?

  Rosenrot'a... - caminoreal

  Yorum mu şimdi bu? Adalet anlayışınızla inanç anlayışınızı bütünleştiremediğiniz sürece böyle abuk subuk yorumlarla etrafınıza kindarlık yayarak hayatınız geçecek! Dindar biri değilim etrafımda ve ailemde hiç başörtülü yok fakat üniversite yıllarında başörtüsü yasağına karşı imza verip onların yanında olmuş biriyim, seküler tarafın yobazları tarafından eleştirilmek pahasına, insan hakları adına! Fakat kendini dindar diye tanımlayan insanların böyle yorumlarını görünce cinlerim tepeme çıkıyor. Allah akıl fikir versin bana diye dua edin bol bol...

  Kaç tane dindar öğrenci? - queerestofthequeer

  Kaç tane dindar öğrenci inançlarından ötürü 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı acaba? Ya salt konuşmak adına konuşan bu kimselerle aynı ülkede yaşamıyorum ya da etrafta olup biteni dahi anlamadan çenesine kuvvet yorum yapabilme yeteneğim yok. Kaç tane dindar öğrenci neyin bedelini ödemiş acaba gerçekten merak ediyorum. Çalındığı söylenen cevap anahtarlarıyla girdikleri sınavlarda çok mu ter dökmüşler? Ya da açıköğretim öğrencisi olup belediyelerden kazandıklarını iddia ettikleri bursları öderken çok mu acı çekmişler?

  Peki - rosenrot

  kaç tane dindar öğrenci ne bedeller ödedi? radikal bunlar olurken neden üç maymunu oynuyordu?