Sevil Sevimli'ye 5 yılın gerekçesi

Sevil Sevimli'ye 5 yılın gerekçesi
Sevil Sevimli'ye 5 yılın gerekçesi

Erasmus la geldiği Türkiye de tutuklanıp 3 ay hapis yatan Sevil Sevimli, Fransa ya dönmüştü.

Yürüyüş dergisi dağıtmak, Kızıldere anmasına katılmak, 1 Mayıs afişi asmak, Güler Zere belgeselinin izlenmesi için organizasyon...
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Öğrenci değişim programı Erasmus ile Fransa’dan Türkiye gelen 21 yaşındaki Sevil Sevimli’nin ‘terör örgütü propagandası ve örgüt adına suç işlemek’ten aldığı 5 yıl 2 ay cezanın gerekçesi tamamlandı. Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararında Sevimli’nin 5 etkinliği ‘terör örgütü propagandası yapma’, 3 etkinliği de ‘örgüt adına suç işleme’ suçlamasına dayanak sayıldı. İddianamedeki suçlamalar ve gerekçeli karardaki saptamalar şöyle:
İddia : Silahlı terör örgütü bölge sorumlusu Harika Kızılkaya ile örgütsel görüşmeler yaptığı iddiası.
Gerekçe: Sevimli, Harika Kızılkaya ile görüşmüştür. Kızılkaya’nın terör örgütü yöneticisi veya üyesi olduğuna dair kesin delil bulunmamaktadır.
İddia: Grup Yorum konseri için bilet satmak, stant açmak.
Gerekçe: Konser için bildiri dağıtmak, bilet satmak ve dağıtmak, afiş asmak örgüt propagandası mahiyetinde olmadığı sonucuna varılmıştır.
İddia: Örgüte yönelik operasyonlarla ilgili arkadaşlarıyla konuşmak.
Gerekçe: Terör örgütüne yönelik operasyonlar hakkında arkadaşları ile görüş alışverişinde bulunması terör örgütünün propagandasını yapma suçunu oluşturmamaktadır.
İddia: Yürüyüş isimli dergiyi getirtmek ve dağıtımı sağlamak.
Gerekçe: Yürüyüş isimli derginin temin edilip okunmasında yasal olarak suç değil. Sevimli’nin derginin aynı sayısını çok sayıda ve müteaddit defalar İstanbul ’dan getirttiği, düzenli olarak dağıtımını yaptığı, bu eylemleri ile silahlı terör örgütünün propagandasını yaparak 3. kişilerin terör örgütüne sempatilerini kazanmaya çalıştığı kanaatine varılmıştır.
İddia: Eskişehir’de piknik ve İstanbul’daki 1 Mayıs kutlaması için afiş asmak organizasyon yapmak.
Gerekçe: Yasal 1 Mayıs gösterilerine katılmak ve buna özel pikniğe gitmek örgüt propagandası değil ancak ‘Halk Cephesi’ imzalı afişleri Eskişehir Üniversitesi yemekhanesine astığı, bu yönde katılımı çoğaltma, örgütün propagandasını yapmasına zemin hazırladığı sabit görülmüştür.
İddia: Örgüt mensubu Ali Yıldız’ın cesedinin bulunduğu mezardan çıkarılarak, Gazi Mahallesi’ndeki mezarlığa defin törenine katılmak.
Gerekçe: Törende terör örgütü lehine sloganlar atıldığı, bazılarının tek tip kıyafet giydiği, Sevimli’nin bu grup ile bütünleştiği, kızıl flama taşıdığı, terör örgütünün propagandasını yaptığı sonucuna varılmıştır.
İddia: 30 Mart 2012’de Tokat’ta Kızıldere anmasına katılımı sağlamak.
Gerekçe: Silahlı terör örgütü propagandasına dönüşen gösteriye katıldığı ve bu gösteriye Eskişehir’den katılımı sağlama yönünde organizasyon yaptığı sabit görülmüştür.
İddia: Güler Zere’nin hayatının anlatıldığı belgeselin organizasyonu.
Gerekçe: DHKP-C terör örgütü mensubunun hayatı anlatılarak örgüt propagandası suçu işlenmiştir.