Sevinç ve hüzün bir arada

Develi ilçesinde mantar toplamak için gittikleri ormanda yollarını kaybeden ve dört gün sonra 35 kilometre uzaklıkta biri ölü, diğeri sağ olarak bulunan altı yaşındaki iki kuzenin sonu, Bozdoğan ailesini hem sevindirdi, hem de üzdü.

KAYSERİ - Develi ilçesinde mantar toplamak için gittikleri ormanda yollarını kaybeden ve dört gün sonra 35 kilometre uzaklıkta biri ölü, diğeri sağ olarak bulunan altı yaşındaki iki kuzenin sonu, Bozdoğan ailesini hem sevindirdi, hem de üzdü.
Geçtiğimiz cuma günü Künye Köyü'nde ormanlık alana giderek mantar toplamak isteyen Mikail ve Hasan Bozdoğan, bir süre sonra kayboldu. Kuzenler dört gün boyunca jandarma, sivil savunma ekipleri, köylüler ve askeri helikoperle arandı, ancak sonuç alınamadı. Önceki gün Adana'nın Feke ilçesine bağlı Gedikli Köyü bekçisi Salih Yiğit'in Mikail'i bulmasıyla çocukların aileleri umutlandı.
Kayaların arasında
Mikail'in zor doğa koşullarına rağmen oldukça sağlıklı olması ve köylüler tarafından yemek yedirildikten hemen sonra aynı yaştaki kuzenini bulmak için rehber olması Hasan için de bir umut ışığı yaktı. İki köylü, akşam saatlerinde Kısırca mevkisinde küçük Hasan'ı kayaların arasında yerde yatarken buldu. Elinde tuttuğu kaya parçasını yüzüne yapıştırmış şekilde yerde yatan Hasan'ın baygın olduğunu düşünen köylülerden Yasin Gök, Hasan'da hayat belirtisi olmadığını anlayınca arama grubuna acı haberi vermek zorunda kaldı. Kayseri'den gelen ve Mikail'in sağ bulunmasına sevinen aile bir anda bu acı haberle birlikte yasa boğuldu.
Minibüsü izlemiş
6 yaşındaki Mikail'in, kurtuluşundaki en büyük sırrın ise köy yolunu bulması ve buradan geçen bir minibüsün rotasını izlemek olduğu anlaşıldı. Gece yaşanan soğuk havanın yanı sıra bölgedeki kurt ve yabandomuzlarına rağmen şans eseri zarar görmeyen ve su içerek hayatta kaldığını ifade eden Mikail'in, kuzeni Hasan'ı bulmak için gösterdiği çaba ve dinç olması herkesi şaşırttı.
Muhtar: Bu bir mucize
Gedikli Köyü Muhtarı İbrahim Gün, Develi'nin Künye Köyü'nden, çocuğun bulunduğu yere kadar olan bölgenin yetişkin insanları bile zorlayacak coğrafi bir konuma sahip olduğunu söyledi. Gün, "Bu çocuğun buraya kadar gelerek hayatta kalması bir mucize. Çok zeki olmasının hayatta kalmasını sağladığını düşünüyorum. Küçük yaşına ve çektiği sıkıntılara rağmen, bulunduğu yer ve diğer çocuktan ayrıldığı noktayı hiç sapma olmadan birebir göstermesi bizleri hayrete düşürdü" diye konuştu.
Ağabeyine özendi
Köye gelen bir doktor tarafından sağlık kontrolünden geçirilen ve durumunun oldukça iyi olduğu belirtilen Mikail, dört gün boyunca yaşadıklarını şöyle anlattı: "Ağabeyim Serhat, bir gün önce ormana giderek çok miktarda mantar toplayıp eve getirdi. Ben de ağabeyimin topladığı mantarlardan bulup eve getirmek için amcamın oğlu Hasan ile birlikte ormana gittik. Yolumuzu şaşırınca gece ormanda kaldık. Sabah yürüyüp gece ağaçların altında bekledik. Yürürken yiyecek aradık ama bulamadık. Sadece su içtik.
Hasan dereyi geçemeyip geri dönmek istedi. Ben bilmediğim yönde yürüdüm. Bekçi amca beni buldu. Hasan'ın ölmesine çok üzüldüm. Benimle gelebilseydi Hasan ölmezdi."


    http://www.radikal.com.tr/7456137456130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.