Seviye Belirleme Sınavı açıklandı

İlköğretim 6 ve 7'nci sınıf öğrencilerinin bu yıl ilk kez katılacakları Seviye Belirleme Sınavı'yla (SBS) ilgili ayrıntılar belli oldu. Her yıl haziran sonunda yapılacak SBS'ler bu yıl 6. sınıflar için 21 Haziran'da, 7. sınıflar için 22 Haziran'da gerçekleştirilecek.

ANKARA - İlköğretim 6 ve 7'nci sınıf öğrencilerinin bu yıl ilk kez katılacakları Seviye Belirleme Sınavı'yla (SBS) ilgili ayrıntılar belli oldu. Her yıl haziran sonunda yapılacak SBS'ler bu yıl 6. sınıflar için 21 Haziran'da, 7. sınıflar için 22 Haziran'da gerçekleştirilecek. OKS bu yıl son kez uygulanacak.
Yeni sistemle ilgili ayrıntıları dün Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik verdi. Bu bilgiye göre, SBS'deki soru sayıları, ağırlıkları ve içeriği şöyle olacak:

 • 6-7 ve 8'inci sınıf öğrencilerinin katılacağı SBS'ler haziran ayında dersler bittikten sonra yapılacak.
 • 6'ncı sınıfta 80, 7'nci sınıfta 90 ve 8'inci sınıfta 100 soru yöneltilecek.
 • 6-7 ve 8'inci sınıflarda yapılacak SBS'ler sırasıyla yüzde 25-35 ve 40 oranında her yıl yükselen oranlarda etkili olacak. Her yıl SBS'lere yüzde 25'lik ilköğretim başarı puanı ve yüzde 5 davranış puanı eklenecek. Üç yılın puan toplamlarıyla öğrenci, sınavla girilen okullara başvuru yapabilecek.
 • Sınavda bir Türkçe veya matematik sorusu, dört yabancı dil sorusuna eşit olacak. Türkçe-matematik sorularının çarpanı dört, fen ve sosyal bilgiler sorularının üç, yabancı dil sorularının çarpanı bir olacak.
 • Matematik-fen, Türkçe-matematik gibi puan türü ayrımı olmayacak.
 • Özel yetenekle öğrenci alan spor okulları, güzel sanatlar liseleri ile genel liselere sınavla girilmediği için SBS'ye bütün öğrenciler girmek zorunda değil.
 • SBS'ye girmeyenlere, fikir değiştirdiğinde, girmediği sınav için o yıl alınan en düşük SBS puanı verilecek.
 • Yerleştirme elektronik ortamda puan üstünlüğüne göre yapılacak.
  Namaz ve ayet soruları
  Basına yeni sistemde kullanılacak örnek sorular da dağıtıldı. 6'ncı ve 7'nci sınıfa ait sosyal bilgiler sorularında 'namaz, ayet' gibi İslami konular da var. Bir soruda "Namaz günün belli saatlerinde kılındığı için namaz kılan kimse günlük işlerini belli bir programa göre yapar" paragrafına göre namazın faydası soruluyor. Doğru cevapta 'Zamanı iyi kullanma' deniliyor.