Şevket ile Nuredin şimdi ne yapsın?

Şevket ile Nuredin şimdi ne yapsın?
Şevket ile Nuredin şimdi ne yapsın?
DTP'nin kapatılmasını protesto ederken silahlı saldırıya uğrayan Şevket Arslan ve onu hastaneye götüren Nuredin Doğan 50 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 5 ay tutuklu kalan ikiliden Arslan örgüt propagandasından ceza aldı. Silahlı saldırganlarla ilgili davanın akıbetiyse belirsiz
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Anayasa Mahkemesi’nin Demokratik Toplum Partisi’ni (DTP) kapatması sonrası partinin İstanbul İl Örgütü, 13 Aralık 2009’da Tarlabaşı’ndaki binası önünde basın açıklaması yaptı. Eyleme, aralarında 39 yaşındaki esnaf Şevket Aslan ile 18 yaşındaki işçi Nuredin Doğan’ın da bulunduğu değişik ilçelerden partililer katıldı.

Açıklamadan sonra dağılan grup Dolapdere’ye doğru inerken, iddiaya göre, Romanların oturduğu Dilbaz Sokak’ta toplanan grup kendilerine silahla saldırdı. Aslan bacağından vurulup yere düştü. Bu arada, daha önceden hiç tanımadığı Nuredin Doğan’dan yardım istedi. Doğan da Aslan’ı araca bindirip Haseki Hastanesi’ne götürdü. Doğan, hastanede beklerken polis geldi ve kendisini gözaltına aldı. Tedavisi biten Arslan da Terörle Mücadele Şubesi’ne (TEM) götürüldü. Eylemde ayağından vurulan Arslan ile onu hastaneye götüren Doğan, mahkemeye sevk edildi. İfadelerinde, ‘kanıt’ olarak eylemde topluluk içinde dururken ve hastaneye gitmek için araca binerken çekilmiş iki fotoğrafları gösterildi.

İkili, gösteri sırasında yedi özel araca ve iki otobüse zarar verilmesinden, bir dükkanın ve bir evin camlarına taş atılmasından sorumlu tutuldu. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan Arslan ve Doğan tutuklandı. Haklarında ‘silahlı örgüt üyeliği, silahlı örgüt propagandası, dokuz kez mala zarar, iki kez kamu malına zarar’ suçlarından ceza verilmesi istendi. Savcı Mustafa Çavuşoğlu, iddianamede, Aslan’ın yaralandığı silahlı saldırı için, “Olay mahallinde bir grup mahalleli vatandaşın olaya müdahale etmesi” dedi. Davanın açıldığı gün, 7 Mayıs 2010’da tahliye edildi.

Yargılama bir yıl sürdü. Mahkemeye gelen, eylem görüntülerini konu alan bilirkişi raporunda; Şevket Arslan’ın yalnızca “gösterici grupla birlikte hareket ederek, atılan sloganlara eşlik ettiği” tespit edildi. Ne taş atma ne de bir taşkınlığı söz konusuydu. Nuredin Doğan ise hiçbir görüntüde yoktu. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 15 Eylül 2011’de davayı bitirdi. Doğan beraat ederken, Arslan ‘terör örgütü propagandası’ suçundan on ay hapis cezasına çarptırıldı. Arslan’ın avukatı Mustafa Eraslan karara itiraz etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bu cezanın 3. Yargı Paketi kapsamında kaldığını ve cezanın ertelenmesine hükmetti.

Buna karşın, olayın hemen sonrasında, DTP’lilere ateş ederken görüntüleri bulanan üç saldırgan, “panik yaratacak şekilde silah kullanmak”tan tutuksuz yargılanmak üzere bırakıldı. Bu davanın akıbeti ise bilinmiyor.