Şevki Yılmaz'a da yeşil pasaport

Eski DEP milletvekillerinin ardından, kapatılan Refah Partisi'nin eski Rize Milletvekili Şevki Yılmaz da yeşil pasaport alabilmek için Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğu'na başvuruda bulundu.

ANKARA - Eski DEP milletvekillerinin ardından, kapatılan Refah Partisi'nin eski Rize Milletvekili Şevki Yılmaz da yeşil pasaport alabilmek için Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğu'na başvuruda bulundu. Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı'nın bilgisiyle, yeşil pasaport isteyen Şevki Yılmaz için olumlu yanıt verdi.
Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, dün düzenlediği toplantıda, eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'a, Danıştay'ın 1995'te aldığı bir emsal karar nedeniyle yeşil pasaport verildiğini açıkladı. Emniyet, daha önce Zana ve arkadaşlarına milletvekillikleri düşürüldüğü için yeşil pasaport verilemeyeceği yönünde görüş bildirmişti.
Af Yasası'ndan yararlanmış
Er, Şevki Yılmaz ve Hasan Mezarcı'ya da yeşil pasaport verilip verilmeyeceğinin sorulması üzerine, Mezarcı'nın dosyasını bilmediğini kaydetti. Yılmaz'ın ise yeşil pasaport alabilmek için Türkiye'nin Köln Başkosolosluğu'na başvurduğunu belirten Er, "Başkonsolosluk, durumu İçişleri Bakanlığı'na iletti. Biz kayıtlarımıza baktık. 24 arama kaydı var. Durumunu Adalet Bakanlığı'na sorduk. Bakanlıktan aldığımız yanıtta, bu şahsın, son çıkan Şartla Salıverme Yasası'ndan yaralandığı, herhangi bir arama kaydı ya da tahdidinin bulunmadığı belirtildi. Biz de bunu başkosolosluğa ilettik" dedi.