Seyfe Gölü kurudu

Kırşehir yakınlarındaki, birinci derece doğal sit alanı Seyfe Gölü kurudu. Doğa Koruma Vakfı Başkanı Nevzat Ceylan, 187 kuş türünü barındıran gölün...

KAYSERİ - Kırşehir yakınlarındaki, birinci derece doğal sit alanı Seyfe Gölü kurudu. Doğa Koruma Vakfı Başkanı Nevzat Ceylan, 187 kuş türünü barındıran gölün, 'yanlış uygulamalar sonucu' tamamen kuruduğunu belirterek, "Avrupa, Asya ve Afrika arasında iki göç yolu üzerindeki göl kuruyunca 100 bine yakın kuş, bölgeyi terk etti. Saha mezarlığa döndü" dedi.
Ceylan, "DSİ, 7 bin 800 hektar alanı kaplayan gölün suyunu Delice Irmağı'na akıtarak, gölün kurutulmasını sağlamıştır. Çevre köylerdeki çiftçilerin sulama amaçlı kuyular açmaları da kurumayı hızlandırmıştır. Amaç burasının tarım alanına dönüştürülmesi ise bu bir cinayettir" diyerek DSİ yetkililerini suçladı.
DSİ: Kurtarmaya çalışıyoruz
DSİ 12. Bölge Müdürü Sedat Özpınar ise 1994'ten bu yana göl için çalışma yürüttüklerini, bu projelerin Çevre ve Orman Bakanlığı'nın maddi desteğiyle devam ettiğini açıkladı: "Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü, geçmişte Seyfe kaynağı üzerine içme suyu tesisi, Horla kaynağı üzerine de 3.5 milyon metreküp kapasiteli gölet kurmuş. Biz gölü kurtarmaya çalışıyoruz. Çevre ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz yıl bu proje için bize 500 milyar, bu yıl için de 481 milyar 750 milyon lira tahsis etti. Göl ve çevre araziyi tuzlanmadan kurtarmak için yıllardır çalıştığımız projemiz yıl sonuna kadar bitecek. Proje kapsamında 104 bin 538 metre kanal açılmış, yaklaşık 6 milyon metreküp hafriyat yapılmıştır. "


    http://www.radikal.com.tr/7581337581330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.