Seyfettin Gürsel kimdir?

Seyfettin Gürsel kimdir?
Seyfettin Gürsel kimdir?
Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine dair politik ve iktisadi makaleleriyle adından söz ettiren Seyfettin Gürsel kimdir? Seyfettin Gürsel nerelidir ve kaç yaşındadır?

Gaziantep'te 1949 yılında dünyaya gelen Seyfettin Gürsel, aslen Manisalı bir ailenin ferdi. Galatasaray Lisesi mezunu olan Seyfettin Gürsel, 1968 yılı mezunlarındandır. 1973 yılında okumakta olduğu Fransa'da, Grenoble Üniversitesi'nden diplomasını alan Seyfettin Gürsel, aynı okulda Siyasal Bilimler Enstitüsünü de tamamladı.

1979 yılında Nanterre Üniversitesi'nin Ekonomi bölümünde doktorasını yapan Seyfettin Gürsel, yurda dönüş yaptıktan sonra 1980-82 döneminde İstanbul Üniversitesi bünyesinde İktisat Fakültesi'nde Dr. Asistanöğretim görevlisi olarak hizmet verdi. Yardımcı Doçent olduktan sonra 1983 yılında  Üniversiteden istifa eden Seyfettin Gürsel, İletişim Yayınları'na geçerek yayın yönetmenliği yaptı.

1994-96 döneminde tekrar eğitim hayatına dönen Gürsel, Galatasaray Üniversitesi'nde Yar. Doç. olarak görev aldı. 1996 yılında doçent, 2001 yılında profesörlüğe yükselen Seyfettin Gürsel, 2007 yılına kadar bölüm başkanlığı ve rektör yardımcılığı yaptı. Paris Sorbonne Üniversitesinde aralıklı dönemlerde misafir öğretim üyesi de olan Gürsel, 2007 yılından sonra Bahçeşehir Üniversitesi çatısı altında çalışmaya başladı ve 2008 sonrasında okulun Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin direktörlüğünü yürüttü.

TV24 kanalındaki ekonomi yorumları ve A Haber'de haftalık siyasi tartışmaları ile adından söz ettiren Gürsel, yazılı basında da Yeni Yüzyıl, Vatan, Referans, Radikal ve Today's Zaman gazetelerinde yazılar yazdı. Evli ve iki çocuk babası olan Seyfettin Gürsel,  19 Ekim 2014 tarihinde beyin kanaması geçirerek yoğun bakıma kaldırıldı.