Seyfullah'a ziyaret, babaya öğüt

Seyfullah'a ziyaret, babaya öğüt
Seyfullah'a ziyaret, babaya öğüt

Van?da altı gün hastanede yatan Seyfullah Turan, dün taburcu olup Hakkâri?deki evine döndü. Vali Türker Turan ailesine geçmiş olsuna gitti. fotoğraf: BEHçET DALMAZ / dha

Hakkâri Valisi ve Emniyet Müdürü polis dipçiğiyle yaralanan Seyfullah'ı evinde ziyaret etti. Vali, 'Çocuklara lütfen sahip çıkın' dedi

HAKKÂRİ -  23 Nisan 2009’da çıkan olaylarda polis tarafından silah dipçiğiyle başından yaralanan 17 yaşındaki Seyfullah Turan, evine döndükten sonra Hakkâri Valisi Muammer Türker ve Hakkâri Emniyet Müdürü Metin Seyfi Sazak tarafından ziyaret edildi. Vali Türker, “Siz büyüklerden ricamız, lütfen çocuklarınıza sahip çıkın” dedi.
DTP’ye yapılan operasyonları protesto etmek amacıyla 23 Nisan’da Hâkkari’de yapılan protestolarda polis kendisine taş atan göstericilere müdahale etmişti. Olaylar sırasında Seyfullah Turan, özel harekât polisi tarafından silah dipçiğiyle başına vurularak ağır yaralanmıştı.  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Seyfullah Turan, altı gün tedaviden sonra dün  taburcu edildi.
Hakkâri Bağlar Mahallesi’ndeki evine dönen Seyfullah Turan’a dün Hakkâri Valisi Muammer Türker ile Emniyet Müdürü Metin Seyfi Sazak evinde sürpriz bir ziyarette bulundu. Vali Türker, Seyfullah Turan’a ve ailesine geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
Baba Turan, oğlu Seyfullah’ın bu olaylarla hiçbir alakasının bulunmadığını söyledi. Vali Türker ise “Bazen bu tür toplumsal olaylarda kurunun yanında yaş da yanıyor” diyerek aileye şu tavsiyede bulundu:
“Büyükler olarak çocuklarımıza iyi yönde yön vermek ve onları bu tür ortamlardan uzaklaştırılması için hassasiyet göstermek lazım. Siz büyüklerden ricamız, lütfen çocuklarınıza sahip çıkın ve bu tür ortamlarda uzak tutmanızdır. Terör olayları nedeniyle bu bölgedeki insanlar çok acı çekti. İnşallah bu meseleler biter. Sizlere tekrar geçmiş olsun diliyoruz. Bu olayın takipçisiyiz.” (dha)