Şeyh Bedreddin ve Hugo Chavez Karaburun'da!

Şeyh Bedreddin ve Hugo Chavez Karaburun'da!
Şeyh Bedreddin ve Hugo Chavez Karaburun'da!
8. Karaburun Bilim Kongresi'ne katılan Venezula Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, CHP'li Karaburun Belediye Başkanı H. Serdar Yasa'yı makamında ziyaret etti.

KARABURUN - Venezula Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, CHP ’li Karaburun Belediye Başkanı H. Serdar Yasa'yı makamında ziyaret etti.
8. Karaburun Bilim Kongresi’ne katılmak için Karaburun'a gelen Büyükelçi Reyes, Başkan Yasa'yı ziyaret ederek çeşitli konularda fikir alışverişine bulundu. Samimi bir havada geçen görüşmede, Venezuela'nın Falcon kenti ile Karaburun'un kardeş şehir olmasına yönelik çalışma başlatılması kararlaştırıldı.

Ayrıca daha önce Karaburun Belediye Meclisi’nde görüşülen, 1876 tarihinde Karaburun kıyılarından tekneyle geçerken, buraya dair notlar tutan Venezuela'nın efsanevi komutanlarından Francisco De Miranda'nın, Karaburun'da heykelinin yapılması konusu ele alındı. Başkan Yasa, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya heykelin yapımına destek talebinin de yer alacağı bir davet mektubu yazacaklarını belirtti.

Görüşmenin sonunda Başkan Yasa, Büyükelçi Reyes'e Karaburun'da üretilen zeytinyağı ve nergis reçeli armağan etti.

'ŞEYH BEDRETTİN VE CHAVEZ’İN RUHU'
Kongrenin 'Latin Amerika'da Direniş ve Dayanışma' konulu oturumuna konuşmacı olarak katılan Büyükelçi Reyes, Venezuela eski devlet başkanı Hugo Chavez'i ve devrimlerini anlattı. Reyes şöyle dedi: "Komutan Chavez'in ölümümünün üzerinden altı ay geçti. Onun yokluğu, sadece Venezuela için değil, tüm dünyadaki sol hareket adına büyük bir kayıptır. Venezuela, vahşi ABD emperyalizmini ifşa eden komutan Chavez sayesinde eşitlik ve sosyal adalet yolunda büyük bir ilerleme kaydetti. Chavez, ülkesinde sadece romantik bir akım yaratmadı, O, somut ürünler ortaya koyan devrimci bir hareket başlattı. Bu topraklarda aynı felsefeyi Şeyh Bedreddin ortaya koymuştu. Şu an Şeyh Bedreddin ve Hugo Chavez'in ruhunun bu topraklarda olduğuna eminim." (İlyas ÖZGÜVEN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114963511496351

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  8.Karaburun Bilim Kongresi - momentum

  8.Karaburun Bilim Kongresi... Bir kaç gündür yorumlarda moda, kendimiz (bilhassa sağcı faşistler, gericiler, makarnacı akp'liler) hiç bir şey icat etmediğimiz, hiç bir katkı yapmadığımız halde hem Batı'nın icatlarının sefasını sürüp, hem de Batılı değer ve tarzlara kafa tuttuğumuz şeklinde idi. Bu durum beni çok üzüyordu, biri çıkıp bir şeyler yapsa diyordum ki, Karaburun'dan gelen haberler içime su serpti. Hemen sitelerine girdim baktım, neler yoktu ki: kapitalizmin kıskacı, ekonomi politika atölyesi, ezilenlerin iktidarı, gökyüzü gözlemlerine giriş... Kolektivizmin ışığı bütün dünyaya Rajova'dan yayılacak, bilimin ışığı da Karaburun'dan. Ezikliklere artık son. Hugo Chavez, Şeyh Bedrettin yetmez, İlyas Salman'ı da istiyoruz. Biz işte böyle, bilim yapan iyi çocuklarız, kahrolsun bilim yapmayan kötü çocuklar.