@ismailsaymaz

Şeyh Galip'in yuvası yıkıldı

Beyoğlu'nda Şeyh Galip'in bir süre yaşadığı ev, apartman inşa edilmek üzere yıkıldı. Şehri İstanbul Derneği suç duyurusunda bulunurken, arsanın sahibi Nihat Çolak, 30 yıl önce satın aldığı arazide böyle bir tarihi eserin bulunmadığını savundu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Beyoğlu'nda Şeyh Galip'in bir süre yaşadığı ev, apartman inşa edilmek üzere yıkıldı. Şehri İstanbul Derneği suç duyurusunda bulunurken, arsanın sahibi Nihat Çolak, 30 yıl önce satın aldığı arazide böyle bir tarihi eserin bulunmadığını savundu.
Şehri İstanbul Derneği'nin, asıl adı Mehmet Galip olan divan şairi Şeyh Galip'in Sütlüce'deki evinin yıkılmaması için verdiği mücadele, sonuçsuz kaldı. Şeyh Galip'in bir süre yaşadığı, Elif Efendi Sokak No: 2'deki ev, arsanın sahibi Çolak tarafından yıkıldı. Şeyh Galip, Galata Mevlevihanesi'ne şeyh olmadan önce tarikat büyüklerinden Yusuf Şineçak'ın mezarını gören bu evi satın almış, ailesiyle birlikte bir süre burada yaşamıştı. 1799'da ölen Şeyh Galip'ten sonra, 19. yüzyılda yeniden inşa edilen ev, 1980'lerde yarı betonarmeye çevrildi.
Yerine apartman inşa edilmek üzere bina dün yıkılırken, arsayı 20 yıl önce yaşlı bir kadından satın aldığını belirten Çolak, "Burası tapulu mülküm. Burayı tadil ettik, sıvadık. Tarihi bir kalıntıya rastlamadık. Komşumun şikâyeti üzerine bunlar başıma geldi" diye konuştu.
Şehri İstanbul Başkanı Atilla Tuna, evin izinsiz yıkıldığını belirterek savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ve İstanbul 1 No'lu Koruma Kurulu'na başvurduklarını söyledi. Tuna, "Bina halen Anıtlar Yüksek Kurulu'nda görüşülüyordu. Daha karar çıkmadan yerle bir edildi" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7456887456880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.