Şeyhten 15 maddelik çözüm listesi

Şeyhten 15 maddelik çözüm listesi
Şeyhten 15 maddelik çözüm listesi

Âkil İnsanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi Heyeti dün Mardin’de temaslarda bulundu. 2009’da yaşanan katliamda 7’si çocuk 44 kişinin hayatını kaybettiği Bilge Köyü’nü ziyaret eden heyet, Kızıltepe’de Şeyh Seyda Selahaddin Seydaoğulları’nın misafiri oldu. Seydaoğulları, heyete hazırladığı görüş ve taleplerini içeren 15 maddelik bir dilekçe verdi. Dilekçede şunlar yer aldı:
Dil ve din haklarına ilişkin tahditler kaldırılsın. Dini sivilleştiren sivil bir anayasa yapılmalı.
Gençleri teröre sevk eden yapıların kontrol altına alınması şart.
Bölgede sivil toplum örgütleri, tarikat ve cemaatler idari, mali ve istihbari olarak teşvik edilmeli.
Din adamlarından irşat heyetleri oluşturulmalı.
Dağa çıkan gençlerin ailelerine kanaat önderleri ziyaretler yapmalı.
Bölgede medrese eğitiminin yeniden canlandırılarak Diyanet’e bağlı bir kuruma dönüştürülmesi sağlanmalı.
Cemaatlerin ‘ Kadın gelişme evleri’ açarak eğitim vermeleri sağlanmalı.
Basında belli oranda dini içerikli yayınlar yapılmalı.
GAP projesi bir an önce bitmeli.
İstihdam özel teşviki verilmeli.
Kahvehanelerde dini ve ahlaki sohbetleri din adamları yapmalı.
Her mahalleye okuma salona şart.
Mollalara barış elçisi olmalı.
Medrese diplomalarının resmen tanınması gerekmektedir.


  http://www.radikal.com.tr/113000611300062

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Valla Rum Ortodoks piskoposlarının Kıbrıs sorunun çözümü konusunda söyledikleri ile kıyaslarsak bu çok daha "az" politik olmuş. Adam kendi açısından uygun olanı söylemiş. Ama bazı dediklerinin uygulama şansı yok. Medrese usulü eğitim sistemi bitti, bu gibi yerel hocaların rahle-i tedrisinden alim yetişmez artık. Afganistan'daki medrese denen kurumlar da öyleydi mesela; bunlar bizim 40 sene önceki köy kuran kurslarının seviyesinde derslikler. Oralardan de işte, Taliban yetişti. Tarikat ve tekkeler ise kanuna göre yasak. Alevi cemevlerinin yasallaşması dolayısıyla bu konu daha çok gündeme gelecek. Ancak bu da, Cumhuriyet'in başındaki tartışma konularına bizi geri götürecek: Diyanet'in temsil ettiği homojen, rasyonel, ortodoks İslam mı yoksa bu gibi mahalli şeyhlerin, mürşitlerin, dedelerin hakimiyetindeki halk İslamı mı? Gerçi Cumhuriyet Diyaneti'nin, Osmanlı Şeyhülislamlığı ile kıyaslandığında, bu gibi yerel yapıları absorbe etme gücü hayli yüksek. Şeyh'in Diyanet'e atıfları da onu gösteriyor. Bu da Cumhuriyet'in bazı devrimlerinin ve düzenlemelerinin öyle tamamen boş şeyler olmadıklarının göstergesi. Entegre, üniter bir ülke yaratacaksanız, aklın yolu bir sonuçta. Hayırlısı olsun bakalım.

  Tekkeleri de Açalım da Tam olsun - Adrenalin81

  Şeyh seyda yazmış yazacağını. Bir tek "Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması" kanununu kaldırın demediği kalmış. zira söylemleri bu kanuna açıkça aykırı.