Seyit Onbaşı'nın sırtladığı mermi 215 kiloymuş

Seyit Onbaşı'nın sırtladığı mermi 215 kiloymuş
Seyit Onbaşı'nın sırtladığı mermi 215 kiloymuş
İki rehber, Çanakkale Savaşı'nda Seyit Onbaşı'nın kaldırdığı top mermisini tarttı. Merminin, bugüne kadar söylendiği gibi 276 değil, 214 kg. olduğunu iddia ettiler.

RADİKAL-Çanakkale kahramanlarından Seyit Onbaşı, mekanizması bozulan bir topun mermisini sırtına alarak namluya sürmüş, ateşleyip İngiliz zırhlısını vurarak savaşın seyrini değiştirmişti. Tek başına kaldırdığı merminin ağırlığı için bugüne kadar farklı rakamlar söylendi. Resmi kaynaklarda da yer alan 276 kg. ağırlık, birçok kez tartışma konusu oldu. Bu tartışmaya, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı alan klavuzlarından, emekli Topçu Yüzbaşı Rıdvan Arı ve emekli öğretmen Zafer Aydoğan da katıldı.

"25 SENEMİ TSK'DA GEÇİRDİM"


Arı, Mecidiye Tabyası'nda sergilenen Seyit Onbaşı heykelinin yanındaki top mermilerinin orijinal olduğunu iddia etti. Daha sonra Aydoğan’la birlikte bunları tartmaya karar verdi. Dört kişinin güçlükle taşıyıp tartıya koyduğu bir merminin ağırlığı 215 kg. çıktı. Rıdvan Arı, “Ben 25 senemi TSK’da geçirdim. Topçu yüzbaşı olarak emekli oldum. 2004 senesinden beri de alan klavuzu olarak görev yapıyorum. Seyit Onbaşı'nın taşıdığı top mermisinin farklı rakamlarla ifade edilmesi dikkatimi çekti. Tarih kitaplarında birçok araştırma yaptım ancak net bir rakama ulaşamadım. Alan klavuzu arkadaşım Zafer Aydoğan ile birlikte, Mecidiye Tabyası'ndaki top mermilerini tartarak sonucu bulmaya karar verdim."FOTOĞRAFLARLA BELGELEDİK"

25 yılımı topçu olarak geçirdim, bu nedenle bu top mermilerinin orijinal olduğunu, 24 cm.’lik bu mermilerin, Seyit Onbaşı'nın kullandığı topunkilerle aynı olduğunu biliyorum. Çanakkale’den emaneten dijital bir tartı alarak Mecidiye Tabyası'na götürdük. Burada mermiyi bir battaniyenin üzerine koyup dört kişi güçlükle tartıya kadar taşıdık. Dijital tartı aleti, 219 kg. gösterdi. Ardından mermiyi indirip darasını almak için bu kez battaniyeyi boş olarak tarttık, 5 kg. geldiğini gördük. Yaptığım incelemede, merminin alt kısmında bulunan 1 kg. ağırlığındaki tapanın olmadığını gördüm. Bunu da ekleyince, merminin gerçekten 215 kg. ağırlığında olduğunu tespit ettik. Bunu da fotoğraflarla belgeledik. Kafa karışıklığının bu sayede giderildiğini umuyorum" şeklinde konuştu.

CİHAN


  http://www.radikal.com.tr/128405512840552

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  günaydın! - user548525

  25 yıllık topçu, 10 yıllık rehber yeni mi uyanmış? Rumeli Mecidiye Tabyası'ndaki bilgi panosunda bunlar yazıyor zaten. 28x35'lik Alman Krupp toplarının kullandığı mermilerin ağırlıklarının bilgisi orada var. Zahmete girmişler tartı falan getirip... Biraz okusalarmış keşke. Neyi? Mehmet Hilmi (Sanlıtop) Beyin anıları, Çanakkale 1915 Dergisindeki ilgili yazıyı,... Fransız denizaltısı Turkuaz'ı batıran Müstecip Onbaşı'nın göğsünde Gümüş Liyakat Madalyası varken, 'Ocean'ı batırdığını söyledikleri Seyit Onbaşı'da neden böyle bir madalya olmadığını merak etselermiş keşke... Son notum da haberi hazırlayan arkadaşa. Çanakkale gibi önemli bir konuda her önüne gelenin söylediğini araştırmadan haber yapmak ne kadar hafif. Bunun ağırlığını taşıyabilecek mi acaba?

  yine de - user649322

  az sey mi 215 kiloyu kaldirip tasimak