'Sezen Aksu, Halil Ergün ve Ali Poyrazoğlu vatan haini'

'Sezen Aksu, Halil Ergün ve Ali Poyrazoğlu vatan haini'
'Sezen Aksu, Halil Ergün ve Ali Poyrazoğlu vatan haini'
Sanatçı Levent Kırca, Erciyes Üniversitesi'nde öğrencilerle söyleşisinde Sezen Aksu, Halil Ergün ve Ali Poyrazoğlu'nu sert bir dille eleştirdi. Kırca, "Buradan gıyaplarında yüzlerine tükürüyorum. Onlar vatan hainidir" dedi.

Erciyes Üniversitesi Düşünce ve Tartışma Kulübü ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) tarafından Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen söyleşiye ünlü sanatçı Levent Kırca, yaklaşık 1 saat gecikmeyle geldi. Programdan haberi olmadığını ve otelde dinlendiğini söyleyen Kırca, "Bir işgüzar söz vermiş ama sanırım bana söylemeye de çekinmiş. Haberim olsa koşar gelirdim sizi bekletmezdim. Benden kaynaklanmasa da beklettiğim için özür dilerim” dedi.

"GIYAPLARINDA YÜZLERİNE TÜKÜRÜYORUM"

Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Kırca, "Sezen Aksu’yla başlayan döneklik furyası Halil Ergün’le devam etti, sonra Ali Poyrazoğlu girdi devreye Hükümetin yaptıklarını çok beğeniyorum’ dedi. Ben bunlara artık söz söylemiyorum. Gıyaplarında yüzlerine tükürüyorum. Artık bu insanların dönüşü diye bir şey olamaz. Dönmesi halinde bizim bağrımıza basmamız mümkün değildir. Benim için bunlar birer vatan hainidir, bunu açıkça söylüyorum” diye konuştu. Kırca, politikacıların dokunulmazlığı olduğunu, o yüzden korkusu olmadan konuşup, sonra mecliste oturmaya devam ettiğini de vurgulayarak, "Ama, bana isteyen herkes dokunabilir. Kim isterse dokunsun umrumda değil, korkmuyorum” dedi

AYKUT KOCAMAN KİM BİLMİYORUM

Bir öğrencinin "Fenerbahçeli olduğunuzu biliyoruz. Aykut Kocaman’ın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu ise Kırca şöyle yanıtladı:

"Fanatik bir taraftar değilim. Çocukluğumda Galatasaray taraftarıydım. Sonra bir arkadaşım seni Fenerbahçeli yapalım dedi peki dedim. O zaman Fenerbahçe başkanının hapiste olması, özgürlüğünün kısıtlanması nedeniyle destek olmak istedim. Ama, içerden çıktıktan sonra bir süre daha sürdü, sonra baktım aynı tas aynı hamam. Türkiye Cumhuriyeti tehdit altındayken, Atatürk ’ün aşağılandığı, aydın, gazeteci ve yazarların sırf cumhuriyetçi oldukları için hapiste oldukları dönemde, ben şahsen bir aydın olarak bunlarla ilgileniyorum. O yüzden mevzudan haberim yok. Söylediğin adam kim bilmiyorum. O yüzden yorum yapamayacağım.”

Öğrencilerin ODTÜ’deki eylemle ilgili sorusunu da yanıtlayan Kırca, "ODTÜ’deki isyan çok güzel oldu. Başbakan’a bayılmıyorum, kendisinden hazzetmiyorum. Bugün Türkiye’nin başına gelen olayların sorumlularından biri olarak görüyorum. Günü geldiğinde hesap vereceğine inanıyorum. ODTÜ’deki çaba diğer üniversitelere de örnek olsun” diye konuştu.

Türkiye’de gazete ve televizyonların olduğu gibi hukukun da ele geçirildiğini öne süren Kırca, konuşmasını şöyle noktaladı: "Hitler, Moskova kapılarında telef oldu. Napolyon nasıl geberdiyse sonuç bellidir. Merak etmeyin.

Cumhuriyetimize bir şey olmaz. Yeter ki korkmayalım, yeter ki dürüst olalım. Benim için ne şöhret, ne para önemli. Zaten Erdoğan para kaynaklarımı kesmiştir. TV’ye çıkmam yasaklanmıştır. Ancak hapise de girsem, ölsem de önemli değil. Doğruları korkmadan söylemeye devam edeceğim.”

Levent Kırca, gençleri TGB çatısı altında örgütlenmeye çağırdı.

SÖYLEŞİ ÖNCESİ GERGİNLİK

Sabancı Kültür Sitesi’ndeki söyleşi öncesi polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Kendilerini ‘ülkücü’ olarak tanıtan bir grup öğrenci, güvenlik nedeniyle salona alınmadı. Ülkü Ocakları üniversite temsilcisi Cemil Parlak, "Biz buraya öğrenci kimliklerimizle Levent Kırca’yı dinlemek için geldik. Ancak, güvenlik güçleri karşıt görüşe olduğumuz gerekçesiyle salona girmemize izin vermedi. Amacımız, Türk örf ve adetlerine aykırı açıklama yapan Levent Kırca’yı protesto etmek değildi. Ülkü Ocakları Başkanımızın talimatıyla, salona alınmadığımız için buradan sessizce dağılıyoruz” açıklaması yaptı. (Demet ÖZTÜRK / dha)

KIRCA: BEN DE BİR KARI BULDUM... HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...


  http://www.radikal.com.tr/1113696111369615

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler - ahmeturhan

  "koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler" Türkiye gerçeğine en fazla uyan deyimlerden biri. Yıllarca bir çok kişi kocaman bir boşluktan yararlanarak ve "atatürk", "vatan" gibi artık gibi bir kaç klişenin arkasına sığınarak kendisini "aydın" iye yutturmaya çalıştı. Özellikle darbe sonrası boşlukta bayağı işe yaradı da. O dönemde aldıkları bu etiketler ile hala başımızın etini yemeye devam ediyorlar. Söz konusu kişi ne kadar "aydın" olduğunu şurada göstermiş zaten.(http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1113655&CategoryID=77)

  terbiye - superfreak

  zaten espiri anlayışından da seviye tespitini yapabildiğimiz Levent Kırca, gittikçe çirkinleşiyor, çirkinleştikçe antipati topluyor. Kadına "karı" diyen, onca insanın içinde "düzmek" diyen, insanların yaftalanmasından muhtemelen şikayetçi olmasına rağmen, kendi düşüncesinde olmayanları vatan hainliğiyle suçlayan bu yaklaşımların kimseye faydası yok. Elinde güç olsa tamamen kendi sanatçı egoları için millete zulmedeceği öngörüsünde bulunabileceğim, oturmayı kalkamyı öğrenememiş bir zat. Faydasız..

  şaaırdım. - Zeynel Tuna

  Bu konuda çeşitli yorumlar yapılıyor, hepsine katılmıyorum. Bu komedyeni daha önceleride seyrettik bazende hep beraber güldük ancak bu son olay biraz acıklıydı. Birşeyler için çırpınılıyor ve çırpındıkça batıyordu. Bu kadar gülünç duruma düştüğünü hiç görmemiştim. Dogrusunu söylemek gerekirse adama acıdım.

  LU35 - tikitikiu

  LU35 arkadasim; demek Levent bey bu vatan icin canini verir ha? E peki hala neden hayatta o zaman? 30 yildir binlerce insan ölmusken? Bu adam da ihtiyarladi ve saga sola saldiran ama etkisi olmayan yasli kurt misali kelime yapiyor... Yazik...

  Kimin Vatansever olduğuna Levent Kırca mı Karar veriyor? - fethi sancar

  Tek kanallı televizyondan günümüze dek boyalı basından aldığı haberleri derleyip sulu sulu espirler katıp siyasi mizah yaptığını zaneden Kemailzm arkasına sığınıp çaktırmadan militarizmi,günümüze dek süren milli şef despotluğunu yücelten ve bu sayede uzun süre ekranda kalan Levent Kırca mı kimin vatan haini olduğuna kimin vatansever olduğuna karar veriyor? Esasında yaptığı yıllardır kendini ekranda tutanlara bir ahd-ı vefasıdır Leven Kırca'nın. Bu konuşma kendi fikirleri dışındaki herkesi vatan haini kabul eden Kenan Evrenin konuşmasıdır. Bir düşünürün,bir aydının,bir sanatçının değil.

  ,,,,,,,,,,, - atakanxx

  etme bulma dünyasında yaşyoruz. dün ahmet kaya gibi bir değeri yuhlayıp dışlayan bu zihniyet şimdi çıkıp demokrasiden, insan haklarından dem vuruyorsa kuyruğu bir deliğe sıkışmış demektir. unutma yın dün var olan faşist düşünceler bugün yıkılmışsa bugünkü faşist düşüncelerde yarınlarda yıkılacaktır levent kırca'nın bu hali buna örnektir

  Levent Bey, - red_kid

  Demokrasi biz begenmesekte ayni fikiri paylasmasakta insanlarin fikirlerini ozgurce soyleyebilmeleri degil midir? Sezen Aksu, Ali Poyrazoglu, Halil Ergun bizim begenmedigimiz fikirleri soylemis olabilirler. Onlari vatan haini olarak yaftalamak sadece baskici totaliter dusunceye sahip olmakla alakalidir. Basbakanin insanlarin dusuncesine tahammulu olmadigi onlara yasam olanagi tanimadigi gibi, siz de su an ayni pozisyona dusuyorsunuz.Ayrica kadina aksam bulunup duzulecek biri olarak bakma anlayisiniz inanin degil demokrasilerde kabile devletlerinde bile yok. Cikin butun kadinlardan ozur dileyin ve ondan sonra mumkun oldukca susun cunku konusmalariniz sizinle ayni saflarda mucadele edenleri guc durumda birakiyor.