Sezen Aksu mu Bülent Ersoy mu?

Sezen Aksu mu Bülent Ersoy mu?
Sezen Aksu mu Bülent Ersoy mu?
Madem polemiğin kapağı açıldı. O zaman dürüstçe soralım. Hangi sanatçının görüşünü merak ediyor, hangisinin mesajına kulak kesiliyorsunuz? Bülent Ersoy mu, Sezen Aksu mu?. Benim tercihim belli.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Bülent Ersoy ile bir gün polemiğe gireceğimi rüyamda görsem inanmazdım. Hem de ‘Kürt sorunu” konusunda. Ama oldu. Kısa bir hatırlatma yapalım. Bülent Ersoy, Habertürk TV’ye konuşmuş. Cesur bir çıkış yapmış, barış mesajı vermiş. Demiş ki, “Oslo’da olur, Rusya’da, uzayda. Yeter ki çözüm olsun”... Sonra Kenan Paşa’ya olan öfkesini ortaya koymuş. İyi de yapmış.
Bu sözleri söylediği günün akşamı aynı TV kanalında ‘ Türkiye ’nin Nabzı’ programına katıldım. Moderatör Didem Arslan, Ersoy’un sözlerini yorumlattı katılan gazetecilere. Yalçın Doğan topa girmedi. Can Ataklı, Faruk Mercan, Nasuhi Güngör mesaja büyük bir anlam yüklemedi. Vedat Bilgin, dikkatini Ersoy’un kıyafetinin çektiğini söyledi. Ben ise ”Kamuoyu Bülent Ersoy’un değil Sezen Aksu’nun görüşlerini merak ediyor” dedim. Çok geçmedi ki Ersoy’un yayına bağlanmak istediği haberi geldi. İtiraf etmek gerekirse ‘diva’nın adı stüdyoda ‘tedirginlik’ doğurdu ve piyango bana vurdu. Ersoy, bazı sözleri yanlış anlamış ve alınmıştı. Kısaca, “Benim de konuşma hakkım var” dedikten sonra, “Sadece Sezen Aksu konuşacak diye tabu oluşturulamaz” dedi. Olağanüstü kibardı, hepimizi onore ederek konuştu. Biz de düşüncemizi söyledik. Sonuçta korktuğumuz başımıza gelmedi. Polemikten kavga çıkmadı.
Ertesi gün çok sayıda arkadaşımla da konuştum. Toplumsal sorunlarla ilgili hangi sanatçının mesajını merak ettiklerini sordum. ‘Aydın’ olarak ilk Yaşar Kemal, Orhan Pamuk’un isimleri çıktı ağızlardan. Rahmetli Neşet Ertaş’ın hikmetli sözleri bir kez daha anıldı. “Tabii ki Sezen Aksu” denildikten sonra Sinan Çetin, Yılmaz Erdoğan, İbrahim Tatlıses hatta Hülya Avşar hatırlandı ama kimsenin aklına Bülent Ersoy gelmedi. Neden acaba? “Bülent mi Sezen mi?” sorusuna yanıt arayacaksak iki sanatçıya, iki duruşa bakmak gerek.
Bülent Ersoy 12 Eylül mağdurudur. Kimliğinden dolayı cezalandırılmıştır. 1981’de sahne yasağı konmuş, Turgut Özal’ın yasa değişikliği ve verdiği pembe nüfus cüzdanıyla yıllar sonra seyircilerle buluşabilmiştir. Ersoy keşke zor zamanlarda daha çok konuşsaydı. 2008 yılında teröre tepki olarak söylediği “Oğlum olsa askere göndermem” sözü günlerce tartışılmıştı. Dört yıl sonra ise ‘barış’ mesajıyla gündemde. Bunlar güzel de, Bülent Ersoy yıllardır ne yapıyor? Hangi toplumsal olayda görüş açıkladı? Pop Star jüri üyesi, magazin programlarının vazgeçilmezi Bülent Hanım, ne yaptı da Twitter’da TT oldu mesela? “Ablan kurban olsun”dan daha kalıcı iz bırakmış bir sözü oldu mu?
Peki, Sezen Aksu kimdir? Babası Rize, annesi Selanik kökenli. Kendisi Ege kızı. Bir yönüyle ‘ beyaz Türk’. 12 Eylül’de sahne yasağı almadı. Paşaların hedefi de olmadı. Sistemin ‘vatan haini’ gördüğü Kemal Burkay’ın “Gülümse” şiirini besteleyip söyleyen Sezen’di. O Kemal Burkay, 31 yıl yurtdışında yaşamış. Sezen Aksu’dan dolayı şiirin şöhreti şairi geçmişti belki de. Minik Serçe, herkesin suspus olduğu zamanlarda konuştu. Başbakan’a telefon açıp Kürt açılımına destekten kaçınmadı. Konserlerinde şarkı aralarına ince mesajlar sıkıştırdı. Hem de İzmir ’in ve bazı sanatçı arkadaşlarının tepkisini çekme pahasına. Toplumun vicdanı olarak görülmeyi başardı.
Madem polemiğin kapağı açıldı, dürüstçe soralım: Toplumsal bir sorun gündeme gelince hangi sanatçının görüşünü merak ediyorsunuz? Sesine, sözüne kulak kesiliyorsunuz? Bülent Ersoy mu? Sezen Aksu mu? Benim tercihim belli. Tabii ki Sezen Aksu.