Sezer '5 artı 5'e sıcak bakmıyor

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Türkiye'de cumhurbaşkanlığı süresinin 7 yıl olmasını uygun gördüğü ifade edildi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Türkiye'de cumhurbaşkanlığı süresinin 7 yıl olmasını uygun gördüğü ifade edildi.
Sezer, dün, Divriği Kültür Vakfı Başkanı Arif Ali Atay ve beraberindeki heyeti kabul etti. Atay, görüşmenin ardından Radikal'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Cumhurbaşkanımız Türkiye Cumhuriyeti'nin önümüzdeki süreç içinde yeni bir cumhurbaşkanına kavuşacağını belirterek bu konuda herkesin pozitif düşünmesini istedi. (Cumhurbaşkanını yeni Meclis'in seçip seçemeyeceği konusunda ne söyledi? sorusu üzerine) Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye'de cumhurbaşkanlığının 5 artı 5 değil, 7 yıl olmasının çok daha uygun olabileceğini söyledi. Çünkü, daha efektif, daha verimli olabileceği sürenin 7 yıl olduğunu ifade etti."
Atay, Meclis içinden ya da dışından bir cumhurbaşkanı adayı konusunda bir fikir beyan edip etmediğinin sorulması üzerine ise, "Cumhurbaşkanımız, 'Dışardan da olabilir, içerden de. Önemli olan Atatürk'ün ilkelerine bağlı, Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı olması konusudur' dedi" karşılığını verdi.