Sezer darbeye karşı demokrasiyi işaret etmiş

Sezer darbeye karşı demokrasiyi işaret etmiş
Sezer darbeye karşı demokrasiyi işaret etmiş
Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'a ait olduğu öne sürülen günlüklerde 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e ait notlar ortaya çıktı


Tempo24 adlı sitenin yayımladığı notlara göre, Sezer ile Balbay ve Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Yayın Kurulu Başkanı İlhan Selçuk’un görüşmeleri var. Sezer bu görüşmelerin birinde, askerleri kastederek, “O güvendiğiniz yerlere güvenmeyin, toplumdan çıkmalı her şey” diyor.
Günlüklerde 2002 yılına dair olduğu sanılan, Cumhuriyet Yöneticileri ile Sezer arasındaki diyaloglara ilişkin notlardan biri de şöyle:

‘Gelince haber verin yeter’
“10 Eylül Salı saat 14.30 Cumhurbaşkanı ile görüşme. Tam 14.30’da kabul etti. Planlanan yarım saatti. Ucu açık bırakıldığı için 80 dakika sürdü. Daha başlangıçta İlhan bey, böyle yazılı randevu başvurularına gerek yok. Siz Ankara’ya gelince haber verin, mutlaka zaman ayırırız’ dedi.
(...)
İS- Seçimleri nasıl görüyorsunuz
ANS- Yapılmalı. Artık geri dönüş olmaz. Ben er geç topun bana geleceğini tahmin ediyordum ama, bu kadar erken geleceğini tahmin etmiyordum.
İS- Ben seçimi istemiyorum. Herkes Ampul Partisine çalışıyor. Böyle şey olur mu?
ANS- Ama seçimin olmaması daha zararlı olur. İleride inşaallah, demokrasi mi laiklik mi ikileminde kalmayız..
İS- Bu parlamento ülkeye faşizmi getirir.
ANS- Her şeye rağmen parlamenter sistemden umudu yitirmemek gerekiyor. Laiklik konusu çok önemli. Bu imam hatiplere kızların alınmaması olayını hâlâ çözemediler. Ben bunu ‘yasayla halledin’ dedim, yapamıyorlar. Çekiniyorlar. Kızların imam hatipe girmesini yıllar önce bir velinin Danıştay’a başvurmasıyla sağlamışlar.. (Radikal)