Sezer, 'F tipi'ne müdahale etti

Cumhurbaşkanı Sezer, anayasal yetkilerini kullanarak ölüm orucunda kalıcı hafıza kaybına uğrayan bir mahkûmu affetti. Diğer dosyaları inceleyen Sezer, yeni af kararları verebilir.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, af yetkisini ilk kez ölüm orucunda kalıcı hafıza kaybı hastalığına (Wernicke Korsakoff) yakalanan bir siyasi mahkûm için de kullandı. Sezer, Adli Tıp raporlarını dikkate alarak, hükümlü Erdal Doğan'ın cezasını affetti. Sezer'in, ilk kez ölüm orucu sonucu kalıcı rahatsızlığı bulunan bir hükümlüyü affetmesine ilişkin kararı önceki gün Resmi Gazete'de yayımlandı. Sezer'in Anayasa'nın 104. Maddesine dayandırdığı kararla 18 yıla hükümlü olan, ancak hastanede tedavi edilemediği için yaklaşık altı ay önce tahliye edilerek evine dönen Erdal Doğan'ın kalan cezası affedildi. Karar, kangren haline gelen ölüm oruçlarıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı'nın ilk tasarrufu oldu.
Arkası gelebilir
Köşk'te benzer durumda başka tutuklu-hükümlülerle ilgili dosyalar da bulunduğu öğrenildi. Bu yüzden Sezer'in durumları çok kötü olduğu Adli Tıp raporlarında görülen başka mahkûmları da benzer şekilde affetmesi söz konusu olabilecek. Köşk kaynakları "Af kararında hükümlünün suçu değil, Adli Tıp'ın kalıcı hastalığı tespit eden raporu dikkate alındı. Sağlığı en kötü durumda olan bu kişiydi. Anayasal dayanağı olan tamamen insani karar" değerlendirmesini yaptılar.
Cumhurbaşkanı'nın affettiği ölüm orucu mağduru ilk siyasi hükümlü olan Erdal Doğan, F tipi cezaevlerini protesto amaçlı ölüm orucunu 168 gün sürdürmüş, zorla tedavi edilmiş ve kalıcı hafıza kaybı hastalığına yakalanmıştı. Başsavcılık, Adli Tıp'tan alınan rapor uyarınca hastanede tedavisinin sürdürülemeyeceği gerekçesiyle Doğan'la ilgili cezanın infazını altı ay süreyle ertelemişti. Bunun üzerine Doğan evine getirilmişti. Doğan'la ilgili altı aylık erteleme süresi 6 Ocak'ta dolacaktı. Dolayısıyla affedilmeseydi bu tarihte cezaevine geri alınacaktı. Sezer'in ilk affını bu kişi için kullanırken bu durumu da dikkate aldığı öğrenildi. Af kararını gazetecilerden öğrenen ailesi, Doğan'ın sağlık durumunun halen çok kötü olduğunu açıkladı. Doğan'ın ailesi ve avukatları, Sezer'e kendilerinin doğrudan başvuruları bulunmadığını açıklarken, Cumhurbaşkanlığı kaynakları imzalı dilekçeler üzerine işlem yapıldığına işaret etti.