Sezer: İnanç iç dünyayla ilgili

Laiklik ilkesinin Anayasa'ya girişinin 68. yıldönümüne liderlerin farklı bakış açıları damga vurdu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, laiklik ilkesiyle ilgili mesajında şu noktalara değindi: "İnanç bireyin vicdanı, iç dünyasıyla ilgilidir.

ANKARA - Laiklik ilkesinin Anayasa'ya girişinin 68. yıldönümüne liderlerin farklı bakış açıları damga vurdu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, laiklik ilkesiyle ilgili mesajında şu noktalara değindi: "İnanç bireyin vicdanı, iç dünyasıyla ilgilidir. Laik birey, inanç dünyasıyla günlük yaşamını birbirinden ayıran; inancının dünya yaşamını etkilemesine izin vermeyen bireydir. Bireyin yurttaş olarak yaşamı ise, dış dünyasıyla ilgilidir. Siyasal iktidar modeli, dinsel öğretilerden bağımsız biçimde oluşturulmalıdır. Laiklik, kişisel çıkarları için dini sömüren kötü niyetli kişi, eylem ve girişimlere karşı toplumu korumakta, kamusal yaşamda çağdaş ilkelerin egemen olmasını sağlamaktadır."
TBMM Başkanı Bülent Arınç ise laikliğin Anayasa'ya girişiyle, ister Hıristiyan, ister Musevi, ister Müslüman olsun toplumdaki bütün kesimleri güvence altına aldığına dikkati çekti. Arınç laikliğin, toplumsal çatışmanın ve kamplaşmanın değil, özgürleşmenin ve demokratikleşmenin bir ifadesi olarak görülmesi gerektiğini vurguladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da din ve vicdan hürriyetinin teminatı olan laiklik ilkesinin aynı zamanda toplumsal barışın sağlanmasında da önemli bir unsur olduğunu söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7370427370420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.