Sezer: Lozan için Sevr'e bakın

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Lozan Anlaşması'nın Türkiye'nin tarihindeki anlam ve öneminin iyi kavranabilmesi için, Sevr'in hükümlerinin çok iyi değerlendirilmesi ve yaratacağı yıkımların düşünülmesinin yeterli olacağını belirtti.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Lozan Anlaşması'nın Türkiye'nin tarihindeki anlam ve öneminin iyi kavranabilmesi için, Sevr'in hükümlerinin çok iyi değerlendirilmesi ve yaratacağı yıkımların düşünülmesinin yeterli olacağını belirtti. Sezer, dün, Lozan Antlaşması'nın imzalanmasının 82. yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, şu mesajları verdi:
'Herkes Cumhuriyet'e sahip çıkmalı'
"Lozan Barış Anlaşması, Türk ulusunun kendi geleceğini belirleme hakkına sahip bir ulus olarak, yurt toprakları üzerinde onuruyla, çağdaş bir yaşam sürmesinin yolunu açmıştır. Tarihimizdeki anlam ve öneminin iyi kavranabilmesi için, Sevr'in hükümlerinin çok iyi değerlendirilmesi ve yaratacağı yıkımların düşünülmesi yeterli olacaktır. Sevr, Osmanlı Devleti'nin yıkılmasını ve Türklerin yaşam hakkının ellerinden alınmasını öngörürken, Lozan, ulusal ant sınırları içinde Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşunu müjdelemiştir. 82 yıldır değerlerinden ödün verilmeden yaşatılan Cumhuriyet'e sahip çıkmak ve yaşatmak ortak sorumluluğumuzdur."
Başbakan Tayyip Erdoğan da mesajında, "Lozan Anlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuki temelleri atılmış, bağımsızlık ve toprak bütünlüğümüz sağlam bir güvenceye kavuşmuştur" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7528407528400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.