Sezer: Mevlana çağımıza bir ışık

Mevlana'nın 731'inci vuslat yıldönümünde bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, insani değerlerin unutulmaya başlandığı bir dönemde Mevlana'nın, bu değerlerin soyluluğunu anımsatarak, gönülleri aydınlattığını söyledi.

ANKARA - Mevlana'nın 731'inci vuslat yıldönümünde bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, insani değerlerin unutulmaya başlandığı bir dönemde Mevlana'nın, bu değerlerin soyluluğunu anımsatarak, gönülleri aydınlattığını söyledi. Mevlana'nın, insanların düşünce, duygu ve davranışlarını etik değerler ve erdemle biçimlendirmesinin önemini vurguladığını, insan sevgisiyle hoşgörüye dayalı yaşamın temellerini atarak barışa katkıda bulunduğunu ifade eden Sezer, "Düşünce ve iletileriyle günümüze ışık tutan Mevlana'nın öğretilerine her zaman gereksinim duyuyoruz" dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan da yayımladığı mesajda Mevlana'nın fikirlerini anlamak ve yaşatmanın herkesin gönül borcu olduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan, insanları hoşgörü, sevgi, barış ve kardeşliğe çağıran Mevlana'nın düşüncelerinin, çok sayıda insanı etkilemeye devam ettiğini belirtti.