Sezer: Model değiliz

Sezer'in karşıladığı Bush, Anıtkabir'i ziyaret etti, Sezer ve Erdoğan'la bir araya geldi. Sezer, Bush'a, "Türkiye laik bir ülkedir. Nüfusunun yüzde 99'unun Müslüman olması, Türkiye'yi İslam ülkesi yapmaz. Dolayısıyla Türkiye İslam ülkeleri için model olamaz" dedi.

ANKARA - ABD Başkanı George W. Bush, Ankara'da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le görüşmesi sırasında son dönemde Türkiye'ye biçilen 'ılımlı İslam ülkesi modeli' konusunda sert bir çıkışla karşılaştı.
Sezer'in Bush'a yönelik en önemli uyarısı tüm üst düzey ABD yetkililerinin ağzından düşürmediği Türkiye'nin İslam ülkeleri için bir model oluşturduğu söylemiyle ilgiliydi. "Son zamanlarda Türkiye'nin İslam ülkelerine model olacağı söyleniyor. Ancak Türkiye model olmak istemiyor" diyen Sezer, şu ifadeleri kullandı: "Ülkemiz nüfusunun yüzde 99'unun Müslüman olduğu doğrudur. Ancak bu İslam ülkesi olduğumuz anlamına gelmez. Laik bir ülkeyle ilgili bu tür söylemler yanlıştır."
Bush ise bu çıkış karşısında "Biz de zaten bunu söylemek istiyoruz" yanıtını verdi.
Bush'a hatırlatmalar
Sezer ile Bush'un çalışma yemeğinin gündeminin diğer konularını PKK/Kongra-Gel'le mücadele ve Kıbrıs'a yönelik tecridin kaldırılması oluşturdu. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Condollezza Rice'in da katıldığı görüşmede Sezer, birçok konuda mesaj vermek yerine ağırlıklı olarak PKK/Kongra-Gel'in varlığı üzerinde durdu. Sezer, Irak'taki PKK/Kongra-Gel'i ortadan kaldırılmasına ilişkin ABD'nin yükümlülüklerini hatırlatıp Türk kamuoyunun hassasiyetini vurguladı. Sezer, "Türkiye bu konuda kısa süre içinde ilerleme sağlanmasını bekliyor" dedi. Bush ise Türkiye'nin hassasiyetlerini bildiklerini anlatarak, "Bizim için Kaide neyse sizin için de PKK'nın o olduğunu biliyorum" dedi ve elinden geleni yapacağını söyledi.
Görüşmede Bush, Türk tarafının Kıbrıs'ta çözüm yönünde attığı adımlardan memnunluk duyduklarını belirtti ve kendilerinin de bu konuda gerekli
adımları atacağını ifade etti.
Cumhurbaşkanlığı BasınMerkezi'nden yapılan açıklamada Sezer'in ayrıca, ikili ilişkilerin ticari ilişkilerde atılacak somut adımlarla desteklenmesi gerektiğinin altını çizdiği de kaydedildi. Sezer'in, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin başlatılması ve Kıbrıs için verilen destekten ötürü teşekkürlerini ilettiği belirtildi.