Sezer: Nevruz umut veriyor

Cumhurbaşkanı Sezer, "Nevruz bayramı kutlamaları, barış umutlarını yükseltir. Türkiye'nin kardeş ülke ve topluluklarla bağını güçlendirir" dedi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk dünyasında 21 Mart'ta başlayan Nevruz bayramının, insanlardaki barış umudunu artırdığını kaydetti. Sezer, Nevruz dolayısıyla yayımladığı mesajda, geleneksel niteliğiyle yüzyıllardır canlı tutulan ve kutlanan, baharın gelişini ve doğanın uyanışını simgeleyen bir etkinlik olan Nevruz'un, dostluğun ve kardeşliğin yoğun olarak yaşandığı özel günlerden biri olduğunu belirterek,
şöyle dedi: "Anadolu'da, Orta Asya'da, Kafkasya'da, Ortadoğu'da ve
Balkanlar'da ortak coşkuyla kutlanan Nevruz, aynı zamanda kardeş ülke ve topluluklarla aramızdaki tarihsel bağlarımızı güçlendirmektedir. Nevruz'un, insancıl, paylaşımcı ve bütünleştirici yönüyle, umut, hoşgörü, kardeşlik ve dostluk günü olarak kutlanması, barış dolu gelecek için umutlarımızı artırmaktadır."
Arınç: Dostluğa katkı
TBMM Başkanı Bülent Arınç da, Nevruz bayramının Türk milletinin sahip olduğu önemli kültür değerlerinden olduğunu ifade etti. Arınç, "Baharın başlangıcını temsil eden Nevruz, paylaşımcı yönleriyle insanlarımızın kaynaşmasına dostluk ve kardeşlik duygularımızın gelişmesine katkıda bulunmaktadır" dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan ise, Nevruz'un, yeni yıla girmenin, bahara kavuşmanın günü olduğunu ve özünde, herkesin temennisi olan bağışlama, sevgi ve hoşgörü olduğunu belirtti.