Sezer: Saldırı utanç verici

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hrant Dink'e yönelik silahlı saldırıyı nefretle kınadığını belirterek, "Bu tür insanlık dışı davranışlar, asla amacına ulaşamayacaktır" dedi. TBMM Başkanı Bülent Arınç ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da saldırıyı nefretle kınadı.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Hrant Dink'e yönelik silahlı saldırıyı nefretle kınadığını belirterek, "Bu tür insanlık dışı davranışlar, asla amacına ulaşamayacaktır" dedi. TBMM Başkanı Bülent Arınç ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da saldırıyı nefretle kınadı.
Sezer, suikastın ardından yayımladığı mesajda şöyle dedi:
"Hrant Dink'in AGOS Gazetesi önünde uğradığı saldırıyla yaşamını yitirmesinden derin üzüntü duydum. Bu çirkin ve utanç verici saldırıyı nefretle kınıyorum. Bu tür insanlık dışı davranışlar, asla amacına ulaşamayacaktır. Ulusumuzu derinden yaralayan bu saldırının faillerinin bir an önce yakalanması, hepimizin öncelikli beklentisidir. Böyle üzücü olayların bir daha yaşanmamasını diliyor, Hrant Dink'in ailesine, basın dünyamıza ve ulusumuza başsağlığı dileklerimi iletiyorum." Sezer olayla ilgili İstanbul Valisi Muammer Güler'den de bilgi aldı.
Suikasta diğer tepkiler şöyle:

'Huzura saldırı'
TBMM Başkanı Bülent Arınç: Bu saldırı kimler tarafından, hangi amaçla yapılmış olursa olsun Türkiye'nin huzuruna, birliğine, milletimizin kendi arasındaki barışına karşı yapılmış bir saldırıdır. Haince, sinsice, kasıtlı olarak ve direkt Türkiye'nin geleceğini, mutluluğunu yok etmeye yönelik bir saldırıdır.
Türkiye böylesine hain terör eylemlerinden etkilenmeyecek güçtedir. Bu hain saldırıyı yapanlar kim ya da kimler ise gereken cevabı, alacaktır. Tüm dünya bilmelidir ki, ülkemizde yaşayan her vatandaşımız etnik kimliğine, dinine, geçmişine bakılmaksızın bu ülkenin sahibidir, ayrılmaz bir parçasıdır. Bu saldırı Türkiye'ye karşı yapılmış bir saldırıdır.

Kurşun ülkeye sıkıldı
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt: Gazeteci Hrant Dink'e yapılan menfur saldırıyı nefretle kınıyor, acılı ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyoruz. Hrant Dink'e sıkılan kurşunların aynı zamanda Türkiye'ye sıkıldığı anlayışı içinde, failin en kısa zamanda bulunarak oynanan çirkin oyunun ortaya çıkarılması en büyük beklentimizdir.

En büyük zarar
Deniz Baykal (CHP Genel Başkanı): Utanç verici bir olay. Kim yaptı ve yaptırdıysa Türkiye'ye en büyük zararı vermiştir. Hiçbir inanç, düşünce, yurtseverlik veya milliyetçilik anlayışının bu cinayetle bir ilişkisi olamaz. Bu ya ilkel bir lumpenlik, ya da Türkiye'nin içini karıştırmayı, Türkiye'yi dünyada güç duruma düşürmek isteyenlerin tertibidir.
Herkes bu alçakça saldırıdan üzerine düşen sorumluluğu almalıdır. En kısa zamanda konunun aydınlatılmasını diliyorum. Böyle girişimler Türkiye'nin hoşgörü ve barış ortamını sarsmaya yetmeyecektir. Nefretle kınıyor, bütün milletimize başsağlığı diliyorum.

Saldırı vahşice
Mehmet Ağar (DYP Genel Başkanı): Büyük bir üzüntü duydum. Türkiye'nin çok önemli dış sorunlarla karşı karşıya bulunduğu böylesine kritik bir aşamada, ülkenin ulusal çıkarlarına büyük ölçüde darbe vuracak olan vahşi saldırıyı DYP olarak şiddetle ve derin bir nefretle kınıyoruz.
Demokrasinin vazgeçilmez koşullarından sayılan düşünce ve ifade özgürlüğüne de gölge düşüren bu menfur saldırıda yaşamını yitiren Hrant Dink'in ailesine, AGOS gazetesinin mensuplarına ve Ermeni asıllı tüm vatandaşlarımıza baş sağlığı dileimm."

Barbar Türk imajı
Erkan Mumcu (Anavatan Partisi Genel Başkanı): Vurulan sadece Hrant Dink değil, aynı zamanda Türkiye'nin itibarıdır. Saldırı dünya kamuoyuna 'barbar, hoşgörüsüz, soykırım yapan Türkler' yargısını yerleştirmeyi amaçlayan bir provokasyondur.
Saldırının iç kamuoyuna dönük hedefi de var. Hedef suçluluk duygusunun toplumsal bilinçaltına yerleştirilmesidir.
ASALA terörünün zirveye tırmandığı günlerde bile, bir tek Ermeni vatandaşımızın burnu kanamamış, kapısının önüne bir taş bile atılmamıştır.

Kabul edilemez
Osman Arslan (Yargıtay Başkanı): Bir Türk Ermenisinin öldürülmüş olmasından dolayı üzgünüm. Bir gazetecinin fikirlerinden dolayı cinayete kurban gitmiş olması kabul edilemez. Suçu işleyenler en kısa zamanda yakalanacak ve Türk adaleti onları en adil biçimde yargılayacaktır.