Sezer Şam'a gittiğinde İbrahim'i soracak mı?

Kamışlı olayları
Suriyeli Muhammed İbrahim, askeri birliğinden 23 Ağustos 2004'te firar ederek Türkiye'ye geçti. PKK'lı olabileceği ihbarıyla yakalandı ve tutuklandı. Kürt kökenli İbrahim, Kamışlı'da bir maçta çıkan olaylardan sonra baskı gördüğü için kaçtığını söyledi.
BM'ye başvuru
İbrahim'in avukatı, 23 Mart 2005'te Ankara Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne siyasi iltica talebini iletti. Bir gün sonra PKK'lı olduğu iddiasıyla mahkemeye çıkan İbrahim, beraat kararıyla tahliye oldu.
Af Örgütü devrede
BM ile Uluslararası Af Örgütü'nün çabalarına rağmen İbrahim, 25 Mart'ta geri yollandı. Yetkililer, "Asker kaçağı mülteci olmaz ama Irak ve Suriye gibi Baasçı ülkelerdeki kulak kesmeden idama varan cezalar yüzünden bazı talepler kabul ediliyor" dedi.
'Sezer habersiz'
Sivil kuruluşlar, "İade, Cumhurbaşkanı Sezer'in 13-14 Nisan'daki Şam ziyaretinden önce, prosedür de bitmeden yapıldı" diyor. İşlemin Emniyet'in inisiyatifinde olduğu ve Köşk'ün gelişmeleri bilmediği belirtildi.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - AB'ye uyum çerçevesinde mülteci hukukunu da gözden geçiren Türkiye, konuyla ilgili Ulusal Eylem Planı'nı onayladı. Ancak aynı tarihlerde 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi'ni ihlal eden, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile Uluslararası Af Örgütü'nün tepkisini çeken bir uygulamaya da imza atıldı.
Kürt olduğu için baskı gördüğünü iddia ederek askerlik yaparken Suriye'den kaçan Ahmet Muhammed İbrahim, BMMYK'ya yaptığı sığınma başvurusunun sonuçlandırılması beklenmeden, iki günde Suriye'ye iade edildi. İade işleminin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 13-14 Nisan'da gerçekleştireceği Şam ziyaretinden 20 gün önce olması dikkat çekti.
Prosedür beklenmedi
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Ofisi'nin açıklamasına göre, Kürt asıllı Muhammed İbrahim, askerlik görevini yaparken, 23 Ağustos 2004'te firar etti. Türkiye'ye giriş yaptığında korucuların ihbarıyla PKK'lı olmasından şüphelenilerek gözaltına alınıp cezaevine konuldu. İbrahim, mahkemede, Kamışlı şehrinde bir maçta çıkan olayların ardından baskı gördüğü için kaçtığını söyledi. İbrahim, Türkiye'ye sığınmak için geldiğini ifade etti.
İbrahim'in tayin ettiği avukat, 23 Mart 2005'te Ankara Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi Müdürlüğü ve BMMYK'ya faks aracılığıyla siyasi iltica talebini iletti. Bir gün sonra PKK üyesi olduğu iddiasıyla hâkim karşısına çıkarılan ve beraat kararı verilen İbrahim aynı gün tahliye oldu. Ancak serbest bırakılmayan İbrahim ertesi gün, BMMYK Ankara Ofisi ve Uluslararası Af Örgütü'nün bütün engelleme çabalarına karşın, 25 Mart'ta iltica prosedürü tamamlanmadan Suriye'ye iade edildi. İbrahim'in akıbeti bilinmiyor.
Yetkililer, asker kaçaklarının mülteci olamadığını, ancak Suriye ve Irak gibi ülkelerde asker kaçaklarının insanlık dışı yöntemlerle cezalandırılması nedeniyle zaman zaman kabul edildiğini belirtti.
Sözleşme ihlali
Muhammed İbrahim'in Türkiye ve BMMYK'ya başvurmuş olması Cenevre Sözleşmesi gereğince muamele görmesini gerektiriyor. Sözleşmenin uluslararası kabul görmüş, taraf olmayan devletlerce bile uygulanan 'non-refoulement' (geri gönderilmeme) ilkesi gereğince, İbrahim'in BMMYK'ya yaptığı başvuru sonuçlanıncaya kadar iade gerçekleşmemeliydi.
İade kararını son anda öğrenen BMMYK'nın girişimi başarısız oldu. BMMYK Türkiye Ofisi'nin Dış İlişkiler Sorumlusu Metin Çorabatır, herhangi bir başvuru halinde kişiye ulaşabildiklerini, ancak bu olayda bunun gerçekleşmediğini söyledi. Çorabatır, "Başvurusu devam ederken İbrahim iade edilmemeliydi. Duyduk, durdurmak için başvurduk, başaramadık" dedi.
Emniyet, İbrahim'in BMMYK' ya yaptığı başvurudan haberdar olmadığını, Türkiye'ye yapılan başvurunun da reddedildiğini savundu. Ancak, BMMYK'nın İbrahim'in başvurusuyla ilgili Türk yetkililere bilgi verdiği belirtildi.
Sivil toplum kuruluşlarından yetkililer, iadenin Sezer'in ziyareti öncesinde gerçekleşmesine dikkat çekip, Türkiye'nin insan hakları sicili kötü olan Suriye'ye iade yapmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bir yetkili, 1998'de 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Özbekistan'ı ziyaretinden önce İstanbul'da tutuklanan Özbek vatandaşları Rüstem Mamatkulov ve Zayineddin Askarov'u da Taşkent'e iade ettiğini hatırlattı.
Bir AB ülkesinin büyükelçisi, ülkesinin ABD'ye bile iade yapmadığına dikkat çekerek, mülteci sorununun Türkiye için kritik bir öneme sahip olduğunu söyledi. Türkiye'den doğudan gelecek sığınmacılara yönelik çekincesini kaldırması ve kabul merkezleri oluşturması isteniyor. Başbakan tarafından imzalanan Ulusal Eylem Planı'nda da bu konularda önemli taahhütler yer alıyor.
Sezer'in haberi yok
Bu iadenin, 'Türkiye doğudan mülteci kabul etmiyor' gerekçesiyle hareket eden Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Şubesi inisiyatifinde gerçekleştiği öğrenildi. Sezer'in ise bu iadeden haberdar olmadığı öğrenildi.
Baas kulak kesiyor
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Mülteci Hakları Koordinatörü Taner Kılıç, olayın ardından, "İbrahim'in Suriye'de adil yargılanmama, kötü muamele, işkence görme ve hatta belki idam edilme riski bulunmaktadır" demişti.
BMMYK yetkilileri, iade edilen mültecilerin akıbeti hakkında bilgi edinemiyor. UAÖ gibi sivil toplum örgütlerinin tespitine göre, Baas rejimiyle yönetilen ülkelerde asker kaçaklarına ağır cezalar uygulanıyor. Kulak kesme bu cezaların başında gelirken, idama kadar varan cezaların infaz edildiği biliniyor. Türkiye'nin iade ettiği bir mültecinin İran'da idam edildiği ileri sürülürken, bu iddia bağımsız kaynaklarca doğrulanamamıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7435357435350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.