Sezer TEMA'yı övdü, hükümeti uyardı

Çölleşme, Çankaya'nın dikkatinden kaçmadı. Erozyon ve çölleşmenin uluslararası boyutuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TEMA gibi kuruluşların örnek çalışmalarının hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

ANKARA - Çölleşme, Çankaya'nın dikkatinden kaçmadı. Erozyon ve çölleşmenin uluslararası boyutuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TEMA gibi kuruluşların örnek çalışmalarının hayati öneme sahip olduğunu vurguladı. 'Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü' nedeniyle mesaj yayımlayan Sezer ile Başbakan Tayyip Erdoğan'ın görüşleri şöyle:
Sezer: "Çevre değerlerinin korunmasına gerekli duyarlılığın gösterilmemesi nedeniyle çevre sorunları artarak sürüyor ve geleceğe yönelik en büyük tehdit durumuna geliyor. Ülkenin önemli bölümü toprak yitimi ve buna bağlı çölleşme riskiyle karşı karşı kalıyor. Ülkemizin geleceği yönünden, çölleşmeyle savaşım için tüm yurttaşlarımızın sorumlu yaklaşımı ve desteği büyük önem taşımaktadır. Tarıma uygun arazilerin, ormanların, çayır ve meraların kişisel çıkarlar ve ticari kaygılarla yok edilmemesi, yanlış toprak ekimi ve sulamanın önlenmesi, ağaçlandırma çalışmalarına önem verilmesi, orman yangınlarına karşı etkili önlemler alınması, başta toprak ve su olmak üzere tüm doğal kaynaklarımızın bilinçli kullanılması ve korunması, çölleşmeyle savaşımda etkili yöntemlerdir. Yurttaşlarımızın duyarlılığı, TEMA ve diğer sivil toplum örgütlerimizin çevre sorunlarına çözüm arayışları, geleceğimiz için büyük önem taşımaktadır."
Erdoğan: Toprağımız gidiyor
Erdoğan: "Erozyon ve beraberinde gelen çölleşme, alınan tüm önlemlere rağmen geleceğimizi tehdit eden boyutlara ulaşmıştır. Vatanının bir karış toprağı uğruna canını veren insanoğlunun gözü önünde milyonlarca ton toprağın bozularak kuma dönüşmesi ve denizlere taşınmasına kimse seyirci kalamaz. Çölleşme riski, Türkiye coğrafyasının da büyük bir bölümünü tehdit etmektedir."