Sezer: Toplumsal uzlaşma gerek

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla dün bir mesaj yayımlayan Cumhubaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'nin, Cumhuriyet'le birlikte demokrasi ve aydınlanma yolunu seçtiğini, geride...

ANKARA - Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla dün bir mesaj yayımlayan Cumhubaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'nin, Cumhuriyet'le birlikte demokrasi ve aydınlanma yolunu seçtiğini, geride kalan 81 yılda bu amaç doğrultusunda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini belirtti. Sezer, mesajında şu noktalara dikkat çekti:
"Atatürk, toplumun barış ve huzur içinde yaşaması, çağdaşlaşması ve demokratikleşmesi için gerekli ortamı oluştururken, toplumu ümmet anlayışından kurtararak, ulus bilincine kavuşturmuştur. 'Uygar toplum-çağdaş devlet-güçlü ülke' ortak hedefine ulaşmak için gerek duyulan adımları, toplumsal uzlaşma sağlanarak atmalıyız. TBMM'nin, geçmişte olduğu gibi bu süreçte de ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak yönündeki özverili çalışmalarını sürdüreceğine inanıyoruz."
TBMM Başkanı Bülent Arınç da yayımladığı mesajında şöyle dedi: Bugün, Cumhuriyet'in binlerce yıllık tarihimiz içerisinde elde ettiğimiz kazanımların en önemlisi olduğunun bilincine varma günüdür.