Sezer ve Erdoğan 'nüfus'ta da anlaşamadı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın vatandaşlara yaptığı daha fazla çocuk sahibi olma çağrılarına karşın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, nüfus artış hızının kontrol altına alınmasının...

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın vatandaşlara yaptığı daha fazla çocuk sahibi olma çağrılarına karşın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, nüfus artış hızının kontrol altına alınmasının, gönenç düzeyi yüksek bir Türkiye yaratılabilmesi için zorunlu olduğunu belirtti.
Sezer, Dünya Nüfus Günü nedeniyle yayınladığı mesajda özetle şunları bildirdi: "Ülkelerin güçleri ve gelişmişliği nüfuslarıyla değil, nüfusların niteliği ve onlara sunulan hizmetlerle ölçülür. Yurttaşlara en iyi yaşam olanaklarını sunabilmek kaynakların adil bölüşüldüğü bir dünyada barış içinde yaşayabilmesini sağlamak tüm ülkelerin ortak amacı olmalıdır." Başbakan Erdoğan ise yayınladığı mesajda şunları kaydetti: "Bugün milletçe sahip olduğumuz en büyük zenginliklerden biri de genç nüfusumuzdur. Onun için hükümet olarak, dengeli bir artışla nüfus yapısındaki kaliteyi yükseltmek, her zaman öncelikli hedeflerimiz arasında olmuştur."