Sezer: Yargı bağımsız çalışabilmeli

Avukatlar Günü nedeniyle mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer savunma hakkının adaletin sağlanmasının ve hak arama özgürlüğünün önemli koşulu olduğunu söyledi.

ANKARA - Avukatlar Günü nedeniyle mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer savunma hakkının adaletin sağlanmasının ve hak arama özgürlüğünün önemli koşulu olduğunu söyledi.
Sezer özetle şöyle dedi: "Temel haklar içinde öncelikli yeri olan savunma hakkı, adaletin sağlanmasının ve hak arama özgürlüğünün önemli koşuludur. Adalet kavramının yaşama geçirilebilmesi, birbirini tamamlayan sav-savunma-karar üçlemesinden oluşan yargının, baskılardan ve yönlendirmelerden etkilenmeden, bağımsız biçimde çalışabilmesine bağlıdır. Hukuk devleti ilkesinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşebilmesi ve hukukun üstünlüğünün egemen kılınabilmesi için, erkler arasındaki dengeli işbirliğinin korunması, yargı bağımsızlığının güçlendirilmesi, devlet organlarının hukukla bağlanması ve yargı kararlarına uyulması kadar, hukuk sistemini etkinleştiren, adalet dağıtımını hızlandıran, sav-savunma-karar üçlemesiyle yargının beklentilerini karşılayan ve sorunlarına çözüm üreten düzenlemelerin yapılması da büyük önem taşımaktadır."
Başbakan Tayyip Erdoğan'sa mesajında, yargı sistemindeki sorunlarının azaltılmasını ve avukatların görevlerini en iyi şekilde yapabilmelerini sağlayacak çalışmalara devam edeceklerini söyledi. Erdoğan, "Adalete güveni artırmak, böylece vatandaş-devlet ilişkisini güçlendirmek, bütün unsurlarıyla etkin, hızlı ve adil bir yargı mümkündür" dedi.