Sezer: Yargı yıpranmasın

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, olumsuzluklar dile getirilirken,
yargıya güvensizlik yaratacak, yurttaşların hukuka inancını zedeleyecek söylemlerden kaçınılması gerektiğini vurguladı.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, olumsuzluklar dile getirilirken,
yargıya güvensizlik yaratacak, yurttaşların hukuka inancını zedeleyecek söylemlerden kaçınılması gerektiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Sezer, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, yargıda rüşveti hedef alan Neşter-2 operasyonu dolayısıyla dikkatlerin çevrildiği yargıyı savundu. Sezer mesajında "Herkese sevgiyle yaklaşarak, birbirimize ve topluma karşı sorumluluklarımızın bilincinde olarak, toplumsal uyumu bozacak, barış ve huzur ortamına zarar verecek davranışlardan kaçınmalıyız" uyarısında bulundu.
'Eleştirelim ama...'
Bugün Türkiye'nin, koruduğu ve ödün vermeden yaşattığı nitelikleriyle birçok ülke için örnek konumda bulunduğunu söyleyen Sezer, şöyle devam etti: "Türkiye Cumhuriyeti, erkler ayrılığı ilkesini temel alan, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti ve devletin temel yapısını oluşturan niteliklerin değiştirilemeyecek olması, Türkiye'nin evrensel değerlere bağlılığının ve çağdaş dünyayla bütünleşme kararlılığının göstergesidir. Yargı erkinin yürütme ve yasama erkinden bağımsız, özgün ve güvenceli olması, her türlü baskıdan ve siyasal karışmalardan uzak çalışması, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğünün gerçekleştirilmesi yönünden temel zorunluluktur. Son günlerde yapılan kimi tartışmalar ne yazık ki, yargı kurumunu yıpratacak düzeye taşındı. Olumsuzluklar dile getirilmeli ancak, yargıya güvensizlik yaratacak, yurttaşların hukuka olan inancını zedeleyecek eylem ve söylemlerden özenle kaçınılmalıdır. Çünkü adalet, devletin temeli, hak arayanın tek güvencesidir.
Henüz doğruluğu kanıtlanmamış savlarla kamuoyunun yönlendirilmeye çalışılması, olumsuzlukların tüm kuruma mal edilmesi doğru değil. Toplumumuz, yolsuzluklar konusunda tüm kişi ve kurumlar için aynı duyarlılığın gösterilmesini, yolsuzlukların üzerine kararlılıkla gidilmesini beklemektedir.
Bugün Türk yargısı, yüksek yargı organları, mahkemeleri, yargıç, savcı ve diğer çalışanlarıyla, sorunlara ve olanaksızlıklara karşın, üstlenmiş olduğu yüce görevi yerine getirmek için üstün bir sorumluluk bilinciyle çalışmaktadır. Hukuk devleti anlayışının egemen olması için, tüm kişi ve kurumlara büyük sorumluluklar düşmektedir. Herkesin bu sorumluluğun bilinciyle davranarak, ülkemizi hak ettiği düzeye getireceğine inanıyoruz."
'Reformlar sürmeli'
Türkiye'nin yakın gelecekte sorunlarını aşarak güçlü bir ülke konumuna yükseleceğinden kuşku duymadığını kaydeden Sezer, "Demokratikleşme için yapılan değişikliklerin sürdürülmesi, hukuk devleti ilkesinin önündeki engellerin kaydırılması ve yurttaşlarımızın Atatürk devrimleri ışığında laiklik ilkesi ve demokratik değerleri üstün tutmasıyla güçlü Türkiye hedefine mutlaka ulaşacağız" dedi.