Sezer'den Belçika'ya: Terör size de zarar verir

Cumhurbaşkanı Sezer Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal'ı yargılamama kararı alan Belçika'ya sitem etti: Terörle savaşta işbirliği yapmayanlar, terörün bir gün kendilerine de zarar vereceğini unutmamalı.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Gent Mahkemesi'nin, Sabancı cinayeti sanığı Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan Belçika'da yargılanamayacağına karar vermesine tepki gösterdi. Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Sezer, şunları vurguladı:
Gelişimden rahatsızlar: Terör eylemine başvurarak ya da destekleyerek ülkedeki huzuru bozmak isteyenler, Türkiye Cumhuriyeti'nin gelişiminden rahatsız olanlardır. Son günlerde terör eylemlerini tırmandırarak ya da kimi sokak gösterileri düzenleyerek çirkin yüzlerini yeniden gösterenlerin, birlik ve beraberliğimize zarar veremeyeceklerini bir kez daha anımsatmak isterim.
Belçika'ya mesaj: Terör eylemlerine katılanların ve destekleyenlerin uluslararası toplum tarafından dışlanmaları ve bunlara karşı tavır alınması terörle savaşımın başarısı için zorunludur. Terörizmi destekleme çabası içinde olan, terörle savaşımda işbirliği yapmayan ülkelerin, terörün bir gün kendilerine de zarar verebileceğini unutmamaları gerekir.
Terör dinle bağdaştırılamaz: Yüce dinimizin insana değer veren, barışı ve kardeşliği öne çıkaran yönü ortadayken, kimi terör eylemlerinin dinle ilişkilendirilmeye çalışılması üzüntü vericidir.
Laiklikten taviz yok: Cumhuriyet'in niteliklerinden, Atatürk ilke ve devrimlerinden ödün vermeden gelişmesini sürdüren Türkiye, bölgesinin ve dünyanın önemli devletlerinden biridir. Cumhuriyet'in tekil devlet yapısı bölünmez bütünlüğümüzün pusulasıdır. Birlik ve dirliğimizi hiçbir güç bozamayacaktır.


    http://www.radikal.com.tr/7620267620260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.