Sezer'den 'çocuk' çağrısı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, sokakta yaşayan çocukların kurtarılması için, nüfus artışı, göç ve işsizlik sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtti. Sezer, tüm yurttaşları sokak çocuklarına yardım eli uzatmaya çağırdı.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, sokakta yaşayan çocukların kurtarılması için, nüfus artışı, göç ve işsizlik sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtti. Sezer, tüm yurttaşları sokak çocuklarına yardım eli uzatmaya çağırdı. Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla dün bir mesaj yayımlayan Sezer, sokakta yaşayan ve çalıştırılan çocuklara dikkat çekti. Çocukları, 'gülen yüzleri, sevinçle parlayan gözleri, her zaman sevgiye açık tertemiz yürekleriyle toplumların ortak umudu, barışın, sevginin ve kardeşliğin temsilcileri' diye niteleyen Sezer, her toplumun çocuklara sahip çıkmak zorunda olduğunu vurguladı. Sezer, şöyle devam etti: "Yaratıcı, üretken, çok yönlü düşünebilen, iletişim becerileri yüksek, kendisi ve çevresiyle barışık, hak ve sorumluluklarının bilincinde ve özgüvenli yurttaşlar yetiştirilebilmesi için, çocukların çok yönlü gelişimine ve eğitimine öncelik verilmesi gerekmektedir. Çocukların haklarına, doğdukları andan başlayarak saygı gösterilmesi, kendileriyle ilgili karar süreçlerinde onların gereksinim, istek ve beklentilerinin dikkate alınması eğitimin en önemli bölümüdür."
Sezer çocuk haklarının yalnızca yazılı belgelerle sınırlı kalmayıp yaşamın her alanında uygulanabilmesinin, uzun erimli politikalar gerektirdiğini vurguladı.