Sezer'den 'deprem' affı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Marmara depreminde enkaz altında kızını, eşini ve sağ kolunu kaybeden 49 yaşındaki...
Haber: MESUT ÇATAK / Arşivi

KOCAELİ - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Marmara depreminde enkaz altında kızını, eşini ve sağ kolunu kaybeden 49 yaşındaki Beyhan Softaoğlu'nun mektubu üzerine, 10 yıldır cezaevinde yatan böbrek hastası Ayhan Softaoğlu'nu affetti.
Gölcük Merkez Mahallesi'nde oturan Beyhan Softaoğlu, depremde 60 yaşındaki eşi İsmail Softaoğlu ve 18 yaşındaki kızı Aylin'i kaybetti. Kendisi enkaz altından saatler sonra yaralı kurtarılan Beyhan Softaoğlu'nun sağ kolu kesildi. Kırklareli Cezaevi'nde yatmakta olan ve babası ile kız kardeşinin depremde öldüğünü öğrenen 33 yaşındaki Ayhan Softaoğlu ise yüksek tansiyon sonucu hastaneye kaldırıldı. Böbreklerinden rahatsızlanan Ayhan Softaoğlu diyaliz tedavisi görmeye başladı.
Sezer'e mektup yazdı
Kocaeli Valiliği aracılığıyla Gölcük Tayvan Konutları'ndan prefabrik ev verilen Beyhan Softaoğlu güç şartlar altında yaşamını sürdürürken, Kırklareli Cezaevi'nde 10 yıldır gasp suçundan yatmakta olan ve 33 yıla mahkûm oğlunu kurtarabilmek için girişimlere başladı. Depremzede anne üç ay önce Cumhurbaşkanı Sezer'e oğlunun affedilmesi için mektup yazdı. Sezer, yetkisini kullanarak Ayhan Softaoğlu'nu affetmesi üzerine depremzede anne oğluna kavuştu.
Sezer'e teşekkür eden depremzede anne,
"Oğlum benim için yaşam umudu oldu. Böbrek nakli gerekli. Dokuların uyması durumunda oğluma bir böbreğimi vereceğim. Tedavi için yetkililerden yardım istiyorum" diye konuştu. Annesinin mücadelesi sonucu affedildiğini belirten Ayhan Softaoğlu ise, "Beni anneme kavuşturan Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Yaşamak, tedavi olarak çalışmak istiyorum" dedi.