Sezer'den sağduyu çağrısı

'TBMM güvencemiz'
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 23 Nisan mesajında Türkiye'deki huzur ve güvenli ortamdan rahatsızlık duyan çevrelerin her zaman bulunduğuna dikkat çekerek, "TBMM, laik ve demokratik Cumhuriyet'in en büyük güvencesi olmayı geçmişte olduğu gibi gelecekte de sürdürecektir" dedi.
'Geçit yok'
Sezer şöyle dedi: "Son günlerde üzüntüyle karşıladığımız kimi olaylar da göstermektedir ki Türkiye tehlikeli bir sürece çekilmek istenmektedir. Bu çirkin emellere yönelik temelsiz girişimlere karşı uyanık ve dikkatli olmalıyız. Türk ulusunun sağduyusu kötü niyetli yönlendirmeleri yenecektir."
'Kendinizi yetiştirin'
Cumhurbaşkanı, çocuklardan da kendilerini yetiştirmelerini istedi: "Atatürk'ün bıraktığı emaneti ödünsüz koruyacak, günü geldiğinde sizler de sorumluluğu yeni kuşaklara devredeceksiniz. Birikimlerinizi ülke yararına kullanıp başarılı olacağınıza eminiz."

ANKARA - 23 Nisan mesajında hem büyüklere hem küçüklere seslenen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'nin tehlikeli bir sürece, gerginlik ortamına çekilmeye çalışıldığını söyledi, vatandaşlara sağduyu telkin etti. Sezer'in mesajları şöyle:
Kardeşlik ortamı: TBMM, laik ve demokratik Cumhuriyet'in en büyük güvencesi olmayı geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de sürdürecek. Tüm yurttaşlarımız, herhangi bir ayrım olmaksızın tarih boyunca barış ve kardeşlik içinde yaşamışlar, ortak geçmişi paylaşmışlar, aydınlık gelecek için hep birlikte çaba göstermişler. Ulusumuzun bu özellikleriyle ne kadar övünsek azdır.
Tehlikeli süreç: Son günlerde yaşanan ve üzüntüyle karşıladığımız kimi olaylar da göstermektedir ki, Türkiye tehlikeli bir sürece, gerginlik ortamına çekilmek istenmektedir. Türkiye'deki barış ve huzur ortamından rahatsız olan çevreler her dönemde ortaya çıkmıştır. Bu kişi ya da grupların çirkin emellerine ulaşmak için başlattıkları temelsiz girişimlere karşı uyanık olmalıyız. Yurttaşlarımızı yönlendirmelerden, kışkırtmalardan etkilenmeden, akıl ve sağduyu ile davranmaya çağırıyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin birlik ve bütünlüğüne yönelebilecek tehditler, devletimizin kararlılığı, yurttaşlarımızın bilinçli çabaları, ulusumuzun birlik ve beraberlik istenciyle amacına ulaşamayacaktır.
'Kendinizi yetiştirin'
Atatürk'ün emaneti ödünsüz olarak korunmalı: Yakın gelecekte önemli görev ve sorumluluklar üstleneceksiniz. Alacağınız kararlar ve özverili çabalarınızla yalnız ülkemizin değil dünyanın geleceğini biçimlendireceksiniz. Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, O'nun yolundan giden, kendine yeten, güvenen ve üreten Cumhuriyet çocukları olarak ülkemizi daha da ileriye götüreceksiniz. Yüce Önder, bir uygarlık tasarımı olan Türk Devrimi'nin ve cumhuriyet rejiminin korunmasının çocuklarımızın ve gençlerimizin çabalarıyla olanaklı kılınacağına inanmıştır. Atatürk'ün bıraktığı emaneti ödünsüz koruyacak, günü geldiğinde sizler de, üstlendiğiniz ağır sorumluluğu yeni kuşaklara devredeceksiniz. Kendinizi en iyi biçimde yetiştirip, deneyim ve birikimlerinizi ülke yararına kullanacağınıza, ulusumuzun güven ve desteği ile her zaman başarılı olacağınıza eminiz.


    http://www.radikal.com.tr/8475268475260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.