Sezer'den telefon diplomasisi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Pakistan Devlet Başkanı Müşerref, Kırgızistan lideri Akayev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'le telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanımanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev ile telefon görüşmeleri yaptığını bildirdi.
İldem, Çankaya Köşkü'ndeki basın bilgilendirme toplantısında, Sezer'in telefon görüşmelerinde, ABD'de meydana gelen
saldırılar sonrası gelişmeler konusunda üç Cumhurbaşkanıyla görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi. İldem, Sezer'in görüşmelerde, Türkiye'nin terörizm ile mücadele konusunda uluslararası işbirliğinin
önemini vurgulayan görüşlerini aktardığını da kaydetti.
Sezer, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref ile yaptığı görüşmede, 'dost ve kardeş' Pakistan'ın zor bir dönemden geçtiğini, Türkiye'nin bu sıkıntılı dönemde Pakistan halkının yanında olduğunu ifade etti.
Türkiye'nin 'terörizmle mücadelede etkin bir uluslararası işbirliğinin önemini vurgulayan' görüşlerini anımsatan Sezer,
Pakistan'ın ABD'deki saldırılar sonrasında uluslararası koalisyonun içinde yer alma kararını Türkiye'nin memnunlukla karşıladığını ifade etti.
Müşerref ise telefonu 'anlamlı ve önemli' karşıladığını belirterek, şükran duygularını dile getirdi. Terörizmle mücadele konusunda uluslararası toplumla birlikte hareket etme kararı aldıklarını belirten Müşerref, hava sahasının açılması ve istihbarat işbirliği gibi alanlarda katkıda bulunma kararında olduklarını kaydetti.
Müşerref, halkının büyük bir çoğunluğunun yönetimin aldığı bu kararı doğru ve Pakistan'ın ulusal çıkarlarına uygun bulduğunu vurguladı.