Sezer'den yuva uyarısı

Cumhurbaşkanı Sezer, Malatya Çocuk Yuvası'na atıfta bulunarak hükümete dokundurdu: Devletimize sığınan çocuklarımız gerekli niteliklerden yoksun insanlara bırakılmasın.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle yayımladığı mesajında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı Malatya Çocuk Yuvası'nda yaşanan olaylara değindi. Malatya'daki yuvaya yapılan atamalarda siyasi parti yandaşlarının tercih edilmesini eleştiren Sezer, "Devletimize sığınan çocuklarımız, gerekli niteliklerden yoksun insanların bakımına terk edilmeyecek kadar değerlidir" dedi.
Sezer, mesajında, çocuklara ne kadar yatırım yapılırsa o kadar güçlü bir gelecek kurulabileceğini vurguladı. Savaş, şiddet, her türlü baskı ve tehditten arındırılmış bir dünyanın, ancak çocukların yüreklerindeki sevginin yaşatılması, eğitim başta olmak üzere tüm haklardan yararlanmalarının sağlanmasıyla olanaklı olabileceğini belirten Sezer, bu kapsamda Malatya'daki olayları da anımsattı. Sezer, şöyle dedi:
'Çocukları niteliksiz insanlara terk etmeyin'
"Devletin bakımını üstlendiği yurtlardaki çocuklarımızla ilgili olayları üzüntüyle izledik. Yaşamlarında sevgiye en çok gereksinim duydukları bir dönemde şiddete uğrayan savunmasız çocukların karşı karşıya kaldığı ruhsal çöküntü yaşamlarını etkileyecek ciddi davranış bozukluklarına neden olmakta. Çocuklarımızın bu olumsuzluklardan etkilenmemeleri, ancak sevgiyle kucaklanmalarıyla sağlanabilir. Böyle yaşamsal bir konuda çocuk eğiticilerinin ve bakıcılarının niteliği büyük önem taşımakta. Devletimize sığınan çocuklarımız, gerekli niteliklerden yoksun insanların bakımına terk edilmeyecek kadar değerlidir."
Sezer, yurttaşların koruyucu aile konusundaki duyarlılıklarının, sahipsiz çocukların topluma yararlı bireyler olmalarına büyük katkı sağlayacağını da kaydetti.


    http://www.radikal.com.tr/7637747637740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.