Sezer'e göre Meclis Atatürkçülük sınavında

Giderayak mesaj
Çankaya'dan ayrılmaya hazırlanan Cumhurbaşkanı Sezer, 23 Nisan mesajında milletvekillerine 'Atatürk'e bağlılığınızı kanıtlayın' çağrısı yaptı: Bugün yöneteni ve yönetileniyle herkese düşen görev, 23 Nisan'ın felsefesine sahip çıkmak ve yaşatmaktır.
Atatürk'ün sözlerine atıf
Laik ve demokratik rejimin temel kurumu TBMM, açıldığı günden beri tarihsel sorumluluk üstlenmiş, geleceğimizi aydınlatmıştır. Atatürk'ün anlatımıyla 'Türk milleti mukadderatını Meclis'e tevdi ettiği günden itibaren karanlığı sıyırıp kaldırmıştır'.
Devrimlere layık olmak
Bugün de, TBMM, O'nun yüce kişiliğine ve devrimlerine layık olduğunu kanıtlamak zorundadır. Türkiye, niteliklerini koruyacak, Atatürk devrimleri ışığında çağdaşlık gereklerini ödünsüzce yerine getirecektir.

ANKARA - Üç hafta sonra Çankaya Köşkü'ne çıkacak 11. cumhurbaşkanıyla ilgili belirsizlik sürerken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den sert bir mesaj geldi. Atatürk'ün sözlerine atıflar yapan Sezer, "Bugün de TBMM, O'nun yüce kişiliğine ve devrimlerine layık olduğunu kanıtlamak zorunda" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Sezer, 'Değerli yurttaşlarım, sevgili çocuklar' diye başlayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı açıklamasında özetle şu mesajları verdi:
Rejimin bekçisi TBMM: Yüce Önder, 'Bugün bütün cihanın milletleri yalnız bir egemenlik tanımlar: Milli egemenlik...' sözleriyle ulusal egemenlik ilkesinin yaşamsal önemini ortaya koymuştur. Bugün yöneteni ve yönetileniyle herkese düşen görev, 23 Nisan'ın felsefesine sahip çıkmak, onu yaşatmaktır. Meclisimiz, Kurtuluş Savaşı'nı yürütmüş, Cumhuriyet'i kurmuş, devrimlerin altyapısını oluşturmuş, Atatürk Cumhuriyeti'nin değiştirilemez nitelikleriyle sonsuza kadar yaşatılması, demokrasinin güçlendirilmesi, rejimin özünden sapma olmaksızın kurum ve kurallarıyla işlemesi, insanımızın hak ve özgürlüklerine kavuşarak onurlu bir yaşam sürmesi yönünde önemli hizmetlerde bulunmuştur.
Tarihsel sorumluluk: Laik ve demokratik rejimimizin temel kurumu TBMM, açıldığı günden bu yana tarihsel sorumluluk üstlenmiş, geleceğimizi aydınlatmıştır.
Yüce Atatürk'ün anlatımıyla TBMM, 'Türk milletinin asırlar süren aramalarının özeti ve onun bizzat kendisini idare etmek şuurunun canlı bir timsali' olmuştur. Ve yine O'nun anlatımıyla 'Türk milleti mukadderatını Büyük Millet Meclisi'nin kifayetli ve vatanperver eline tevdi ettiği günden itibaren karanlıkları sıyırıp kaldırmış ve ümitle istikbale yönelmiştir.' Bugün de, TBMM, O'nun yüce kişiliği ve devrimlerine layık olduğunu kanıtlamak zorundadır.
Cumhuriyet'e inanan kurumların çabası: Laik ve demokratik yapısı, ekonomik potansiyeli, zenginlikleri ve kazanımlarıyla, başarılı bir gelişme modeli oluşturan Türkiye, çağdaş dünyayla bütünleşmek amacıyla açılımlarını sürdürecektir. Türkiye Cumhuriyeti, niteliklerini, birliğini, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünü koruyacak, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında çağdaş bir ülke olmanın gereklerini ödünsüzce yerine getirecek, Cumhuriyet'e inanan kuşak ve kurumların çabalarıyla, aydınlık yarınlara ulaşacaktır.
Meclisimizin bu süreçte büyük rol üstleneceğine, varlığımızı güçlendiren, geleceğimizi aydınlatan, toplumumuza umut veren çalışmalarını, sorumlu ve duyarlı yaklaşımlarını geçmişte olduğu gibi, bugün ve gelecekte de kararlılıkla sürdüreceğine inanıyoruz.
Çocuklar şiddetten uzak olmalı: Çocukların şiddet kültürünü değil insanlık değerlerini özümsemiş kuşaklar olarak hazırlanmaları, savsaklanmaması gereken toplumsal sorumluluktur.
Arınç: Adeta devrim oldu
TBMM Başkanı Bülent Arınç ise 23 Nisan mesajında, "Parlamentomuz, 22. yasama döneminde aldığı kararlarla adeta bir demokratik devrim gerçekleştirmiştir" dedi.
CHP lideri Deniz Baykal da, "Cumhuriyetin kazanımlarını savunmanın yanı sıra her türlü bağnazlığa karşı mücadele de asli sorumluluklarımızdır" dedi.