Sezer'e 'Veto et' çağrıları

YÖK Yasası'na karşı tepkilerini sürdüren sivil toplum örgütleri, Çankaya Köşkü'ne 'Veto et' çağrısını sürdürüyor. AKP'liler ise "İnisiyatif Cumhurbaşkanı Sezer'de" demekle yetiniyor.

ANKARA - YÖK Yasası'nda gözler Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e çevrilmişken, sivil toplum örgütleri yasaya karşı tepkilerini 'eylem'lerle göstermeye devam ediyor.
Eğitim-Sen önderliğinde bir araya gelen 13 sivil toplum örgütü, ortak eylemlerini sürdürecek. 27 Mayıs Perşembe günü Ankara Üniversitesi Hu-kuk Fakültesi Konferans Salonu'nda, 'Yükseköğretim: Mevcut Uygulamalar, Yeni yasa Düzenlemesi ve Özerk Demokratik Üniversite' konulu bir konferans düzenlenecek. 29 Mayıs Cumartesi günü ise Zi-ya Gökalp Caddesi'nde kitle-sel basın açıklaması yapılacak. Yazılı bir açıklamayla eylem takvimini sıralayan EğitimSen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, "Yasanın Cumhurbaşkanı Sezer tarafından veto edilmesi gerekli" diye konuştu.
AKP Grupbaşkanvekili Haluk İpek ise YÖK Yasası'nın Anayasa'ya aykırılık ilkelerine katılmadığını söyledi. İpek, "Son kararı Cumhurbaşkanı verecektir" dedi