Sezer'in bildiği var

AİHM'ye gidecek
Seçimde birinci olan ama Köşk'ün atamadığı Gazi Rektörü Rıza Ayhan, Cumhurbaşkanı'na savaş açtı. Seçim ikincisinin rektör olmasını eleştiren Ayhan, "AİHM'ye başvuracağım. Hak, hukuk hiçe sayıldı" dedi.
Destek MHP'den
Ayhan'a, MHP'li Mehmet Şandır'dan destek geldi: "Yetkililerin demokrasiyle tiranlığı karıştırma hakkı var mı?" Birinci olduğu halde atanmayan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Faruk Kocacık da tepkili: "Şu anda konuşursam çok ağır şeyler söylerim."
Dosya kabarık
Seçim sürecinde YÖK, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı'na giden Ayhan'a ilişkin raporların, Sezer'in kararında etkili olduğu belirtildi: Yargıdan dönen hukuksuz işlemler, fesat yüzünden iptal edilen ihale, hukuka uygun olmayan akademik atamalar.

ANKARA - Gazi Üniversitesi'nde rektörlük için yapılan seçimlerde 1064 oy alarak birinci gelmesine karşın, hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den veto yiyen Prof. Dr. Rıza Ayhan, Sezer'e savaş açtı. Ayhan, "Gazi Üniversitesi'nde hak, hukuk, demokrasi hiçe sayılmıştır. Ben de bunun için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gidiyorum" dedi. MHP de Sezer'i demokrasiyle tiranlığı birbirine karıştırmakla suçladı.
Dört yıldır sürdürdüğü rektörlük görevi 6 Ağustos'ta sona erecek Rıza Ayhan, rektörlük bahçesinde düzenlediği mitingvari basın toplantısıyla Cumhurbaşkanı Sezer'e, "Yanlıştan dön. Gazi'de seçim yenilenmeli" çağrısında bulundu. Ayhan ve yandaşı öğretim üyelerinin doldurduğu bahçede, rektörlük binasının duvarlarına Sezer aleyhine, 'Hukuk adamından hukuk cinayeti', 'Devlette adaletsizlik, millette huzursuzluk. Bu ülkenin kaderi mi' pankartları asıldı.
İstifa çağrısı
'Sezer, istifa' sloganları ve alkışlarla öğretim üyelerinin karşısına çıkan Ayhan, üniversite senatosunun Sezer aleyhine hazırladığı 'zehir zemberek' bildiriyi okudu. Ayhan, Sezer'in, dört yıl önce YÖK vetosuna uğramış rektörlerden yana tavır aldığını hatırlatarak, "'Öğretim üyelerinin iradelerine, demokrasiye ve hukuka saygı gösterilmeli' diyen Sezer, bugün de bu görüşlerini sahiplenmelidir" diye konuştu.
Sezer'in 366 oy alan Kadri Yamaç'ı atamasını 'uluslararası hukuk ilkelerine aykırı davranış' olarak gören Ayhan, "Yanlıştan dönmek fazilettir. Gazi'de, ülkemizde huzur ve barış için seçim yenilenmelidir" dedi ve olası bir seçimde kendisinin aday olmayacağını söyledi. Ayhan, "Ben, görevimi doldurdum. Koltuğu bırakıyorum. Söz veriyorum,
aday değilim. Yapabiliyorlarsa seçim yapsınlar, kazanabilen kazansın" diyerek de, okuldaki rakiplerine meydan okudu.
Ayhan, hakkında soruşturma olmamasına karşın rektörlüğe neden atanmadığını
'Bilgi Edinme Hakkı'nı kullanarak araştıracağını, sonra da Sezer aleyhine AİHM'de dava açacağını söyledi.
'Arızalı atama'
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, Sezer'in rektör atamalarını eleştirirken, demokrasiyle tiranlığın birbirine karıştığını söyledi. Şandır, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, rektörlük seçimlerinin, "öğretim üyelerinin seçimi olmaktan çıkarak, Cumhurbaşkanı'nın şahsi tercihinden ibaret bir dayatma halini aldığını" ifade etti. Atamayı 'etik yönden arızalı, hakkaniyetsiz ve tutarlılıktan yoksun' diye niteleyen Şandır, "Rektörlük seçimlerinde öğretim üyelerinin figüran olarak kullanılmasının bir anlamı var mıdır? Yetkililerin demokrasiyle tiranlığı karıştırma hakkı var mıdır?" diye sordu.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde de birinci olmasına rağmen, atanmayan Prof. Faruk Kocacık, "Şu anda konuşursam ağır şeyler söylerim" dedi.Ayhan hakkında iddia çok
Gazi Üniversitesi'nde rektörlük koltuğunu Sezer'den yediği veto ile kaybeden Prof. Rıza Ayhan, hakkındaki yolsuzluk dosyaları üniversitede
seçimler yapılmadan YÖK, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı'na iletildi. Bu dosyalar üzerinde, Ayhan hakkında yapılan değerlendirme sonuçları şöyle:
  • İki doçentlik kadrosuna sahte atama yapıldığı yargı kararıyla belirlendi.
    'Bilim hırsızlığı' suçunu işlediği belirlenen bir yardımcı doçent, hakkındaki jüri raporları değiştirilerek doçentliğe atandı. Ayhan'ın onayladığı bu atama yargı kararıyla iptal edildi.
  • İhale Kurulu, tıp fakültesinin cam-çerçeve ihalesini, fesat karıştırıldığı gerekçesiyle iptal etti.
  • Yolsuzluklar, Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu raporlarına da konu oldu. Raporlarda, rektör Ayhan hakkında suç duyurusunda bulunulması gerektiği görüşü yer aldı.
  • Ayhan, Haziran 2004'te malvarlığını dört villa, iki kooperatif hissesi, dört otomobil, 108 bin dolar tasarruf olarak açıkladı.