Sezer'in hedefi tekil devlete saldıranlar

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Tekil devlet yapımıza saldıranlar, ortak değerlerimizi vurgulamak yerine yapay ayrılıklar yaratmaya çalışanlar tarihin tozlu ve kara sayfalarında kaybolacaklardır" dedi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Tekil devlet yapımıza saldıranlar, ortak değerlerimizi vurgulamak yerine yapay ayrılıklar yaratmaya çalışanlar tarihin tozlu ve kara sayfalarında kaybolacaklardır" dedi.
Sezer, 18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda özetle şunları kaydetti: "Onlar, ülkemizin bağımsızlığının ve bölünmez bütünlüğünün korunması, yurdumuzda huzur ve güvenliğin sağlanması, ulusal çıkarlarımızın savunulması, devletimizin temsil edilmesi ve insanlarımızın aydınlatılması için canlarını feda ederek, ulusumuzun gönlündeki erişilmez yerlerini almışlardır. Ulusal bütünlüğümüze zarar verecek söylem ve eylemler asla amacına ulaşamayacaktır. Tekil devlet yapımıza saldıranlar, ortak tarihsel ve kültürel değerlerimizi vurgulamak yerine yapay ayrılıklar yaratmaya çalışanlar tarihin tozlu ve kara sayfalarında kaybolacaklardır. Atalarımızın emaneti yurt topraklarını sonsuza değin koruyacak, çağdaşlaşma çabalarını sürdürecek, laik ve demokratik Cumhuriyet'i yeni eserlerle daha da yücelterek geleceğe taşıyacağız."
TSK barışın güvencesi
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da yayımladığı mesajda laiklik vurgusu yaptı. Büyükanıt, şöyle dedi: "Ölümsüz kahramanlar, sizler, yaptığınız kahramanlıklarla Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına, Atatürk ilke ve devrimlerine yönelecek her türlü tehdide karşı vereceğimiz mücadelede, sarsılmaz inancımıza ve tükenmez gücümüze ilham kaynağı oldunuz. Sizlerden aldığımız güç ve ilhamla, özgürce yaşadığımız vatan toprakları üzerinde demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni sonsuza kadar yaşatacağız. Binlerce yıllık tarihi boyunca nice büyük zaferler kazanan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, (TSK) dün olduğu gibi, bugün de dünyanın sayılı güçlerinden biri olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırarak, yüce ulusumuzun bekasının, bölgesindeki barış ve huzurun vazgeçilmez güvencesi olmaya devam edecektir."Notlar
Çanakkale Zaferi'nin 92. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle tüm yurtta törenler düzenlendi
  1. Anıtkabir'de dün sabah düzenlenen törene binlerce vatandaş katıldı.
  2. Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in başkanlığındaki bir heyet, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e Gelibolu'dan getirilen toprak, deniz suyu ve bayrağı sundu.
  3. Ankara Cebeci Askeri Şehitliği'ndeki törene, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Orhan Yöney ve şehit yakınları katıldı. Törene katılanlar, bir şehidin yazdığı şiirin okunması sırasında gözyaşı döktü.
  4. Çanakkale'deki töreni izleyen vatandaşlardan hem Başbakan Erdoğan'ı, hem de Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu'nu "Türkiye sizinle gurur duyuyor" sloganı ve alkışlarla karşıladı. Bel fıtığı olan Başbakan Erdoğan'ın töreni izlemek için oturduğu koltuğun arkasına destek yastığı konuldu.
  5. Zonguldak'ta, Şehitler Anıtı önünde düzenlenen törenin ardından Asri Mezarlık'taki Şehitler Mezarlığı'nı ziyarete gidecek şehit yakınları, "Askerlere ayrıldı" denilerek Zonguldak Belediyesi'ne ait otobüse bindirilmedi.
  6. İzmir Kadifekale Şehitliği'ndeki törene katılan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, milletvekilleri gelmediği için protokolde ikinci sırada sağ başta tek başına durdu.
  7. İstanbul'da Edirnekapı Şehitliği'nde mezarlara çiçekler bırakırken, duygusal anlar yaşandı.
(Radikal, dha)