Sezer'in neşeli günü

Güvercin uçuruldu
Diyarbakırlılar, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i yoğun ilgiyle ve 'Yaşasın barış' sloganıyla karşılayıp, beyaz güvercinler uçurdu. Geçtiği her caddede alkışlar alan Sezer, özellikle bayraklı grupların ilgisine yakın karşılık verdi. Sezer'i alkışlayanlar
arasında çok sayıda HADEP'li de vardı.
Çocuklara ilgi
Diyarbakır'dan sonra Dicle'ye geçen Sezer, 'Türkiye sizinle gurur duyuyor' sloganıyla karşılandı; Dicleliler, Sezer'e fahri hemşerilik beratı da verdi. Cumhurbaşkanı'nın eşi Semra Sezer'in programı ise eğitime ve çocuklara odaklanmıştı. Semra hanım, sokakta çalışan çocuklara giysi yardımı yaptı.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

DİYARBAKIR/MARDİN - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, geçen hafta Hakkâri ve Van'da başlattığı Doğu turuna, dün Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'da devam etti. Gezisinde Cumhurbaşkanı Sezer'e eşi Semra Sezer eşlik etti. Sezer'i Diyarbakır'da ilk karşılayan kadınlı, çocuklu geniş bir halk topluluğu oldu. Sezer, askeri havaalanından çıkarken aralarında HADEP'lilerin de bulunduğu topluluk, Kürtçe ve Türkçe, 'Yaşasın barış' sloganı attı ve onlarca beyaz güvercin uçurdu. Sezer'e halkın yoğun ilgisi, geçtiği tüm caddelerde sürdü. Bu arada Sezer'i karşılamak için havaalanına gelen bazı HADEP'li belediye başkanları VİP salonuna alınmadı.
Dicle'nin fahri hemşerisi
Sezer özellikle, bayraklarla kendisini karşılayan öğrencilere ilgi gösterirken, valiliğe girişi sırasında benzer bir tabloyu görünce, aracından inerek öğrencilerle kucaklaştı. Sezer'e 1968'de ilk hâkimlik görevini yaptığı Dicle'nin fahri hemşerilik beratı verildi. Dicleliler, 'Türkiye sizinle gurur duyuyor' sloganı attı.
Diyarbakır Valiliği'nde ise Sezer'i, hoş bir sürpriz karşıladı. Genç kızların Sezer'in portresini işleyerek dokudukları halının son ilmeklerini kendi elleriyle kesen Sezer, kızlara birer çeyrek Cumhuriyet Altını hediye etti. Halk Eğitimi Merkezi'ndeki sergiyi gezen Sezer, kıl çadırda gözleme yiyip ayran içerek halk oyunları gösterisini izledi.
Semra Sezer'den yardım
Diyarbakır 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi'nde 80 çocuğa giyim yardımında bulunan Semra Sezer, yetkililerden merkezde yalnızca annelerin değil, babaların da eğitilmesini istedi. Çocuklardan Hüseyin Seyfullah'ın okula gitmediğini öğrenen Semra Sezer, "En kısa sürede okula başlayacaksın. Takip edeceğim. Bana da haberini verecekler" dedi. Bu arada Diyarbakır'dan Mardin'e geçen Sezer'in konvoyunda kaza meydana geldi. Mardin'de Sezer'i bekleyen öğrenciler arasında bulunan Mardin Yetiştirme Yurdu'nda kalan Ahmet Aydar caddenin karşı tarafına geçmek isterken konvoydaki araçlardan biri çarptı. Aydar, olay yerinde can verdi. Sezer daha sonra Şanlıurfa'ya geçti.


  ETİKETLER:

  Şanlıurfa

  ,

  Van

  ,

  Türkiye

  ,

  Diyarbakır