Sezgin Tanrıkulu: Yüksekova'da yargısız infaz yapıldı

Sezgin Tanrıkulu: Yüksekova'da yargısız infaz yapıldı
Sezgin Tanrıkulu: Yüksekova'da yargısız infaz yapıldı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Hakkari'nin Yükseova İlçesi'nde, 2 kişinin öldürülmesini 'yargısız infaz' diye niteledi. Tanrıkulu, "AKP iktidarının kolluk güçlerine verdiği sınırsız yetki dün de iki cana mal olmuştur. Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir yargısız infaz edilmiştir. AKP'nin çözümüne kan sıçramıştır" dedi.

DİYARBAKIR - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Hakkari'nin Yükseova ilçesinde yaşanan olaylarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, mezarlığa yürüyen ve ardından basın açıklaması yapan göstericilere polisin müdahalesinde ölenlerin götürüldüğü hastanenin basıldığını söyledi. Tanrıkulu, şunları ifade etti:

Yüksekova otopsisi: 8 kurşunla öldürüldüler!

"Yüksekova'daki olaylarda Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir yargısız infaz edilmiş, daha sonra cenazelerinin götürüldüğü hastane de kolluk güçleri tarafından basılmıştır. Yüksekova Devlet Hastanesi’nin Acil Servisi başta olmak üzere pek çok bölüme gaz sıkılmış, iki kişinin infazı yetmediği gibi hastalar da ölümle burun buruna getirilmiştir."
Hakkari gergin, kepenkler kapalı

Yüksekova'da dün tipik bir OHAL uygulamasının yapıldığını söyleyen Tanrıkulu, "Aynı saatlerde Türkiye ’nin öbür ucunda, Trakya’da bulunan Başbakan Erdoğan mitinglerde OHAL’i kaldırmakla övünüyordu. Yüksekova’da yaşanan olay, AKP ’nin 'çözümden' ne anladığını bir kez daha ortaya koymuştur" dedi. Tanrıkulu açıklamasını şöyle sürdürdü:
Demirtaş: Hakkari'de analar ağlıyor

"AKP’nin çözümüne yine kan sıçramıştır. Bu olayın derhal aydınlatılarak sorumluların yargıya havale edilmesi şarttır. İçişleri Bakanı’nın derhal bölgeye giderek bu konuyu etraflıca araştırması ve İşbilir ailesinden özür dilemesi gerekmektedir. Reşit ve Veysel İşbilir’in öldürülmesi anaları bir kez daha ağlatmıştır. Anaların daha fazla ağlamaması hamasi nutuklara değil, kolluk güçlerinin silah kullanma yetkisinin sınırlandırılmasına, anayasal hak olan toplu gösteri ve yürüyüşlere yönelik engellerin kaldırılmasına ve çözüm için yapıcı adımlar atılmasına bağlıdır. Temennimiz İşbilir ailesinin bu acıyı yaşayan son aile olmasıdır. " (Ramazan YAVUZ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116499511649953

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sezgin Tanrıkulu:Yüksekova hk. - runekson

  sayın Tanrıkulu kışkırtıcı tahrik edici bir üslup kullanıyor,bunun yerine bölgedeki kalan terör örgütü üyelerinin devletin güvenlik güçleri personelinin onuru incitecek,onları yok sayarcasına kişiliksizleştirme pahasına tutum ve davranışlar sergilemeleri bu tabloların oluşmasına neden olduğunu bunlardan sakınılması gerektiğini düşünüyoruz.

  ne desek boş - drogba_76

  Allah rahmet etsin diyorum.çok basit bir durumda gözlerini kırpmadan öldürmeleri hiçte insan olana yakışmaz diyorum ..barışada inanmam ,bu şekilde olacaksa hiç olmasın ..

  Akp ye oy veren kürtler - stoll

  Bu iki kürdün ölümünden dogaldirki iktidarda olan akp sorumludur.yeni anayasa fasa fiso cikacak dedik ciktimi cikti.cözüm dedikleri sey hikaye cikacak demeye dilim varmiyor.insallah bos cikmaz.bu infazdan sonra kürtlerin gözünü acmalidir.hala akp ye oy veren kürtleri tarih affetmez.kendiniz bir ömür horlandiniz,yok sayildiniz.gelin bu yasadiginiz acilari torunlariniza cocuklariniza yasatmayin.uyanin artik.akpye bir oy dahi verilmemelidir.