Sezgin Tanrıkulu: Yüksekova'da yargısız infaz yapıldı

Sezgin Tanrıkulu: Yüksekova'da yargısız infaz yapıldı
Sezgin Tanrıkulu: Yüksekova'da yargısız infaz yapıldı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Hakkari'nin Yükseova İlçesi'nde, 2 kişinin öldürülmesini 'yargısız infaz' diye niteledi. Tanrıkulu, "AKP iktidarının kolluk güçlerine verdiği sınırsız yetki dün de iki cana mal olmuştur. Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir yargısız infaz edilmiştir. AKP'nin çözümüne kan sıçramıştır" dedi.

DİYARBAKIR - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Hakkari'nin Yükseova ilçesinde yaşanan olaylarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, mezarlığa yürüyen ve ardından basın açıklaması yapan göstericilere polisin müdahalesinde ölenlerin götürüldüğü hastanenin basıldığını söyledi. Tanrıkulu, şunları ifade etti:

Yüksekova otopsisi: 8 kurşunla öldürüldüler!

"Yüksekova'daki olaylarda Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir yargısız infaz edilmiş, daha sonra cenazelerinin götürüldüğü hastane de kolluk güçleri tarafından basılmıştır. Yüksekova Devlet Hastanesi’nin Acil Servisi başta olmak üzere pek çok bölüme gaz sıkılmış, iki kişinin infazı yetmediği gibi hastalar da ölümle burun buruna getirilmiştir."
Hakkari gergin, kepenkler kapalı

Yüksekova'da dün tipik bir OHAL uygulamasının yapıldığını söyleyen Tanrıkulu, "Aynı saatlerde Türkiye ’nin öbür ucunda, Trakya’da bulunan Başbakan Erdoğan mitinglerde OHAL’i kaldırmakla övünüyordu. Yüksekova’da yaşanan olay, AKP ’nin 'çözümden' ne anladığını bir kez daha ortaya koymuştur" dedi. Tanrıkulu açıklamasını şöyle sürdürdü:
Demirtaş: Hakkari'de analar ağlıyor

"AKP’nin çözümüne yine kan sıçramıştır. Bu olayın derhal aydınlatılarak sorumluların yargıya havale edilmesi şarttır. İçişleri Bakanı’nın derhal bölgeye giderek bu konuyu etraflıca araştırması ve İşbilir ailesinden özür dilemesi gerekmektedir. Reşit ve Veysel İşbilir’in öldürülmesi anaları bir kez daha ağlatmıştır. Anaların daha fazla ağlamaması hamasi nutuklara değil, kolluk güçlerinin silah kullanma yetkisinin sınırlandırılmasına, anayasal hak olan toplu gösteri ve yürüyüşlere yönelik engellerin kaldırılmasına ve çözüm için yapıcı adımlar atılmasına bağlıdır. Temennimiz İşbilir ailesinin bu acıyı yaşayan son aile olmasıdır. " (Ramazan YAVUZ/DHA)